Půjčuje Kasko městské sály šmejdům?

Čvn 18, 2015
3317 přečtení

Předváděcí akci ve Společenském domě, letos už druhou, hlídal bodyguard s igelitkou

David Sekanina

tit

Foto: D. Sekanina

Prostějov – „Co tu děláte, sem nesmíte, to je soukromá akce!“ bránil vlastním tělem dveře v prvním patře Kaska, městského společenského domu, třicátník bez jakékoli identifikace. Cedulky či visačky. Zpoza rohu si mě fotografoval na mobilní telefon muž s kravatou.

„Hned u vchodu vyzvedával pozvánky a choval se dost neurvale. Na stole neměl nic jiného než igelitku. Když jsem chtěla mluvit s organizátory, řekl mi, že musím zavolat do call centra, ale číslo že nemůže znát, protože je jich v Praze hodně,“ líčila rozhořčeným hlasem mladá žena, která ve čtvrtek 18. června 2015 přišla do Kaska, aby trvala na vyškrtnutí jména svého příbuzného ze seznamu firmy, která zde od půl desáté dopoledne pořádala „předváděčku“ zboží. Jakého zboží, to nikdo „venku“ netušil.

Certifikát

V dopise, kde byl jen certifikát k vyzvednutí jakéhosi dárku za 1000 korun a který se jednoho dne objevil ve schránce, to napsáno nebylo. Na papíře blahopřání, datum, čas, místo a drobná poznámka dole: „Součástí programu je malé představení sponzorů soutěže“. Nepřekvapí, že firma Arrochar, uvedená v zápatí, žádné webové stránky, kde by snad uváděla bližší kontaktní údaje, nemá. Obchodní rejstřík hovoří jen o dva roky starém „eseróčku“ z Prahy.

Na předváděčku oslovený nakonec nešel, rodina mu to zakázala. Jeho příbuzná se na ni vypravila sama s představou, že sjedná pořádek. Když ale chtěla osobně zařídit, aby už se „šmejdy“ neměli nic společného, muž hlídající u vchodu jí zahradil cestu. „Dovnitř nemůžete!“ Do sálu, kde bylo slyšet jen hlas vypočítávající podmínky k převzetí dárku, jí bránil vstoupit stejně jako mě.

Kdo to dovolil?

Rozčilení na její tváři bylo znát, a nejen kvůli tomu: „Ptám se, kdo něco takového dovolil? Všude se o tom, o té manipulaci a podvodech na starých lidech, mluví už tak dlouhou dobu a v Prostějově jako by o tom nikdo nic nevěděl?!“

Od začátku roku platí novela zákona o ochraně spotřebitele, která mimo jiné říká, že leták lákající na prodejní akci nesmí slibovat dárek. Přestože Česká obchodní inspekce rozdala minulý rok pořadatelům předváděcích akcí za klamavé praktiky 260 pokut v hodnotě 29 milionů, konají se dál.

Předváděčka vysavačů

Jak je ale možné, že si pořadatelé mohou klidně pronajmout sál v majetku města? V programu Kaska, které před rokem změnilo správce a místo soukromé společnosti jej dostala na starost městská Domovní správa, se o žádné předváděčce nic nedočteme. A když si na webovkách Kaska klikneme na záložku Prostory k pronájmu, objeví se nápis Ve výstavbě.

„Jednalo se o předváděcí akci vysavačů. Podle značky nemělo jít o takzvané šmejdy. Nejspíš se ale zamyslíme nad tím, zda něco takového v Kasku dělat dál,“ komentoval úterní akci za zavřenými dveřmi ředitel Domovní správy Vladimír Průša.

„Je pro mě nepředstavitelné, že se něco takového v městském zařízení koná,“ konstatoval ve čtvrtek odpoledne opoziční zastupitel Aleš Matyášek.

Za půl roku se pod střechou Kaska odehrály podle šéfa Domovní správy dvě podobné akce. Nabízí se otázka, zda dostane šanci další.

 

Taktika pevných linek…

Jednou z taktik „šmejdů“ je oslovování potenciálních „zákazníků“ přes čísla pevných linek, protože správně odhadují, že staré telefony vlastní a používají v podstatě už jen senioři a s těmi je samozřejmě snadnější práce.

Rodina z Prostějova, která má se Šmejdy zkušenosti, potvrzuje, že jejich příbuzný začal s podezřelými obchodníky komunikovat nejdříve přes telefon. „Už několikrát si něco domluvil a pak, když to nikdo nečekal, přišel balíček na drahou dobírku. Pevnou linku jsme kvůli tomu zrušili,“ říká žena, která si nepřeje zveřejnit své jméno.  

1 komentář

Vložit komentář