Průlom v kauze Manthellan. Soud řekl, že smlouva s městem neplatí

Kvě 20, 2015
1176 přečtení

Podle rozsudku okresního soudu je smlouva mezi městem a investorem nákupního centra neplatná, protože je v rozporu s vyhlášeným záměrem. Ten počítal se společenským sálem

David Sekanina

Okresní soud v Prostějově. Foto: D. Sekanina

Prostějov – „Soud první instance prohlásil dnes v 8.10 hodin smlouvu s Manthellanem za zcela neplatnou včetně dodatků.“

Ti, kdo nebyli u dnešního vynesení rozsudku, se průlomovou zprávu z Okresního soudu v Prostějově mohli dozvědět vůbec poprvé z ranní zprávy na sociální síti od Jana Navrátila. Aktivisty a od loňského roku opozičního zastupitele, jenž za zrušení smlouvy o smlouvě budoucí, kterou uzavřela prostějovská radnice s firmou Manthellan o stavbě obřího nákupního centra za kostelem, bojuje už pět let.

„Cítím satisfakci, je to první oficiální vyjádření soudu v této věci. Manhellan se určitě odvolá, rada města doufám ne. Po pěti letech mlžení je to ale konečně venku,“ vyjádřil se Navrátil.

Žaloba Prioru

Okresní soud v Prostějově projednával žalobu podanou společností Prior, která se před lety účastnila výběrového řízení na stavbu obchodní galerie v lokalitě současného Kaska také. Žalovaným byl olomoucký investor a prostějovská samospráva. Prior argumentoval stejně, jako argumentují už několik let občanští aktivisté. V podmínkách konkurzu byl závazek na vybudování společenského centra pro nejméně pět set lidí, v následné smlouvě s jeho vítězem, Manthellanem, už o tom nic není. Podle Prioru tak účastníci výběrového řízení neměli stejné podmínky.

Soudce Josef Růžička dnes konstatoval, že smlouva o smlouvě budoucí nemůže platit, protože je v protikladu s vyhlášeným záměrem.

Odpovědní ať odstoupí

„Rozsudek je obrovskou satisfakcí i pro nás. Od počátku našeho působení v zastupitelstvu v roce 2010 jsme usilovali o nápravu nezákonného stavu, který obhajovalo vedení města. Přestože již v minulém období bylo vedení města upozorněno státním zástupcem na nezákonný průběh realizace projektu, nic k nápravě neučinilo. Jsme přesvědčeni, že osoby, které se na udržování nezákonného stavu podílely, nemají morální kredit k dalšímu setrvávání ve vedení města,“ vyjádřil se dnes ostře předák opozičních prostějovských zastupitelů za TOP 09.

„Záměr je potřeba vypsat znovu a lépe,“ dodává Jan Navrátil ze Změny pro Prostějov.

Důsledky: územní plán, pronájem

Opozice se domnívá, že v souvislosti s rozsudkem o neplatnosti smlouvy s firmou Manthellan je nutné zastavit všechny práce na druhé změně územního plánu, kterou prosadilo minulé zastupitelstvo tři dny před komunálními volbami s podporou komunistické strany.

Současně požaduje, aby Kasko bylo vyňato ze správy Domovní správy, a aby vzhledem k neplatnosti skončil pronájem Kaska Manthellanu.

Odvolání?

„Na rozdíl od současného i minulého vedení města to byl právě soud, který se postavil za zájem občanů. Vzhledem k tomu, že rozsudek je zatím nepravomocný a lze předpokládat odvolání, vyzýváme městskou radu, aby se vzdala jakýchkoli úvah o podání odvolání. Zájem občanů definoval soud jasně,“ uvádí Aleš Matyášek.

Podle primátora Miroslava Pišťáka, kterého cituje například idnes.cz, je ale cesta k odvolání otevřená. Chce, aby na mimořádném nebo řádném zasedání rozhodli zastupitelé.

 

1 komentář

Vložit komentář