Prostějov město rondelů? Hokeje? Na pět dnů jen poezie

Čvn 15, 2015
1563 přečtení

Na Wolkrův Prostějov dorazí J. H. Krchovský s kapelou

David Sekanina

wp

Foto: archiv klub.duha.cz

Prostějov – Mnozí to sice ani nepostřehnou, ale zítra začíná celostátní přehlídka uměleckého přednesu a divadla poezie Wolkrův Prostějov.

Přestože se jeho aktéři budou tvářit oduševněle a důležitě až do soboty, kdy festival končí, z obyčejných obyvatel Prostějova si toho všimne málokdo.

Porevolučním ročníkům přehlídek „nejinspirativnějších vystoupení sólových recitátorů, recitačních souborů a divadel poezie v České republice“ se už nedostává takové veřejné popularity jako dřív a společnost obecně hospodaří na zcela jiné duševní půdě, než na jaké živoří nepovšimnuté subtilní umění, poezie a její interpretace.

Sraz u sochy

Také osmapadesátý ročník, přestože na něj přijedou desítky inteligentních a vzdělaných mladých lidí z celé republiky, zůstane nejspíš na okraji zájmu. Organizátoři, mezi něž patří kromě Duhy také městské divadlo, knihovna a Divadlo Point, se to obvykle snaží překonat vizuálně zajímavým spektáklem na úvod festivalu. Letos ovšem davy před radnici rozhodně nedostanou, protože náměstí T. G. Masaryka zůstává nadále staveništěm.

A tak se „něco menšího“ odehraje přímo před sochou Jiřího Wolkera za Priorem: „Komediální akrobatické zahájení spojené s předáním symbolického klíče od městských bran začíná v pátek v sedmnáct hodin,“ upřesňuje Martina Drmolová z klubu Duha. Ostatně, když loni přímo v centru bojoval rytíř s obřím ohnivým drakem, ani tehdy nepřevažovali mezi diváky domácí nad hosty, účastníky festivalu.

Sejdeme se na Krch-offě

Program Wolkrova Prostějova přitom obvykle není od věci a přivádí do malého okresního města interprety, kteří by se tu jindy vůbec nezastavili. Platí to například o kapele známého básníka J. H. Krchovského Krch-off band, která vystoupí první večer U Kotěry na zahrádce, čili na zahradě Národního domu. Už kolem šesté pořádají v Národním domě „vítačku“ dalšího ročníku Prostějovští činoherci.

Hlavními hrdiny budou samozřejmě sóloví recitátoři s vybraným textem a osmiminutovým limitem, potažmo mladá i vyzrálá divadla poezie, pro Prostějovany je však Wolkrův Prostějov příležitostí k alternativnímu kulturnímu povyražení. To nabízí dále brněnský Buranteatr a jeho „temná balada z moderního velkoměsta“ Létající dítě, storytellingová hra Všichni Teigeho muži, v níž „herci přestávají hrát a stávají se autory a vypravěči příběhu“, nebo skupiny Annešanté a Bujabéza. První z Plzně a druhá z Olomouce.

Úředně zformulované poslání přehlídky Wolkrův Prostějov zní mimo jiné: „Podpořit zájem pedagogů, studentů a širší veřejnosti o literaturu a její tvůrčí interpretaci,“ uvádí Ivana Lubinová z pořádající agentury Nipos.

79 + 9

Snad se to povede. Vedle organizátorů a porotců se o to bude snažit 43, 28 a 8 individuálních soutěžících v jednotlivých kategoriích a 9 souborů včetně Třetího věku z Loun, dam ve zralém věku, které tvrdí, že „stáří není pro zbabělce“.

wp

Vložit komentář