Pozdě bycha

Bře 13, 2015
1636 přečtení

Svátek sakur? V Prostějově by se chytil svátek úprav zeleně

David Sekanina

portretMěli jsme být mnohem obezřetnější, říkají si možná právě teď obyvatelé Tylovy ulice, kterým pod okny neutěšených paneláků mizí jediná pěkná věc, na kterou ve své nevzhledné ulici mohli se zalíbením upřít pohled.

Alej sakur byla víc než pěkná, když kvetla, šedou a tísnivou ulici u reálky začarovala do růžové pohádky.

Obyvatelé Tylovy ulice se ovšem dožadovali místa na parkování a radnice jim ho slíbila. Ukazuje se, že tu spoustu času, která uplynula od prvního příslibu, měli využít k tomu, aby vystupňovali zájem a pozornost. Když se totiž má někde něco opravovat či stavět, konšelé začnou okamžitě mluvit rozplizlým úřednickým ptydepe a sdělí jím jen to, co se hodí do krámu. Celistvý obrázek se všemi, i těmi méně příznivými, to znamená politicky konsekventními aspekty tím obvykle získat nelze.

Při pohledu na torza kmenů japonských sakur v Tylově ulici se svírá srdce a pění krev. Na druhou stranu, kdyby na schůze, které svolali radní s místními, místní opravdu přišli, zajímali se a neochvějně trvali na jasné odpovědi, možná by se k informaci, že alej sakur musí kvůli místům pro auta padnout, dostali.

Z oficiální zprávy, v níž se ptydepuje, že „rekonstrukce zahrnuje úpravu chodníků, komunikací, parkovišť, mobiliář, veřejné osvětlení a dále úpravy a doplnění zeleně“, ji vyčíst nemohli. Není důvod si nemyslet, že právě tento fakt příslušným osobám vědomě vyhovoval.

kaceni-tylova-120320154_galerie-980

Repro: Prostějovský deník, K. Rozehnal

Podle toho, jak o schůzkách s občany, úřední jazyk má pro ně své vlastní, lehce zvrácené označení „veřejné slyšení“, referovaly prostějovské noviny, na besedu s radními skoro nikdo nepřišel. A to opakovaně – poslední byla v den nečekané ledovkové kalamity 1. prosince 2014.

Připomíná mi to situaci z října loňského roku. Desítky lidí se po volbách na Facebooku užasle pohoršovaly nad sestavením nové prostějovské reprezentace, v níž poprvé od roku 1989 dostali podíl na moci komunisté. Ve vášnivých a dlouhých diskusích pod statusy pak ti odvážnější přiznali, že k volbám vůbec nešli.

To, co se v posledních letech děje se zelení v Prostějově, děje se s požehnáním těch, kteří vládli městu i před tím, než je opětovně zvolila pouhá třetina těch, kteří mají v Prostějově volební právo.

Když kvetou sakury v Japonsku, mají Japonci státní svátek. V zemi vycházejícího slunce se krásou těchto kvetoucích stromů hromadně těší už od osmého století. V Prostějově 21. století by se možná chytil Svátek revitalizace sídlišť a úprav zeleně.

regenerace-sidliste

Chybí legenda. Repro: MMPV

 

2 komentářů

Vložit komentář