Povede muzeum současný městský památkář?

Čvn 17, 2014
761 přečtení

Anonymní články, výprodej zásob OP a otazník na stavebním úřadě

David Sekanina

ppfotonovyProstějovInternetový deník iprostejov.cz (s ním i týdeník 5plus2 a Prostějovské novinky) upozorňuje dnes na vznik krátkého dokumentárního filmu o Mariánském sloupu na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově.

Asi čtyřminutový snímek, který vznikl pro dokumentární sérii Památky Dnes, si sice zaslouží vstoupit do povědomí Prostějovanů (video zde), zajímavá je ovšem práce redakce serveru iprostejov.cz, která cituje radostnou reakci „jsem ráda, že jsme jeho vznik finančně podpořili“ jedné z členek kulturní komise při radě města.

Jedna z členek kulturní komise…

Když odhlédnu od toho, že na místě self-promotion měla být spíše reakce obyčejného diváka z Prostějova, nevidím důvod, proč by redakce nemohla uvést celé jméno oné členky kulturní komise při radě města. Předpokládám navíc, že jde o Miladu Sokolovou, kterou jiné redakční texty citují v míře více než vrchovaté.

Člověka to přivádí k domněnce, že by důvodem nesmyslně tajené identity zdroje mohl být fakt, že onen zdroj je současně autorem článku a přišlo mu jaksi nepatřičné citovat sama sebe. Ale to je jen úvaha. (Viz také: Za dobré noviny můžeme být vděční)

Články bez podpisu

Anonymní texty začaly být na iprostejov.cz stejně oblíbené jako byly a jsou v Prostějovských novinkách, kde se pod články místo zkratky konkrétního autora objevuje neurčitá šifra –red-. Zcela bez podpisu je příspěvek s atraktivním titulkem „Nejhorší instituce? Česká pošta“, který je zařazen v rubrice čtenářských dopisů.

Z rubriky ční i další zajímavé titulky (Reklamní sloupy se mi ale vůbec nelíbí, Už jste si také zlomili podpatek?), což se o redakčních zprávách zrovna říci nedá. Jako by čtenáři iprostejov.cz postrádali témata, která se skutečně dotýkají jejich života.

První z textů je ovšem docela bez podpisu a druhý nese mimo jiné šifru kmenové redaktorky iprostejov.cz. Vyvstávají tedy pochybnosti o tom, zda je jeho původcem opravdu nějaký čtenář. Vzhledem k tomu, že v souvislosti s podpadky uvízlými v dláždění citují autoři –ber, goal- člena rady, tak si myslím, že ne. Aby však příspěvek do rubriky s názvem Vaše starosti na naši hlavu psala samotná členka redakce, to mi přijde postavené na hlavu.

Výprodej OP Prostějov v galerii Vaňkovka

Prostějovský deník dnes informuje o tom, že 4. srpna bude v brněnské galerii Vaňkovka a na parkovišti před Intersparem v Brně probíhat výprodej skladových zásob zkrachovalého OP Prostějov. Avízo této zajímavé události ovšem už v neděli 15. června přinesla facebooková stránka Prostějov Times.

Deník také přebírá zprávu z ČTK, že Vrchní soud v Olomouci poslal na devět let do vězení devětatřicetiletého Romana Vaňka, který vyráběl ve velkém marihuanu v pěstírnách v Plumlově, Prostějově a Přerově.

Míří památkář do muzea?

Internetový Týdeník Prostějovska je konsternován tím, že došlo ke zrušení pracovního místa památkáře na prostějovském stavebním úřadě (opět nesprávně napsaném s velkým S).

„Zůstane snad městská architektura bez dohledu zkušeného odborníka?“ ptá se. Odpověď pak nachází u komunistického zastupitele Josefa Augustina: „…nakonec jsem potěšen, že tomu tak není.“

Zrušení pozice je prý jen důsledkem restrukturalizace a optimalizace organizačního schématu. To zní opravdu hezky. Nikdo tomu nerozumí a to se úřad raduje. Věc je zdůvodněna, ale vysvětlovat jsme nic nemuseli. Novináři jsou hodní, kdyby se ptali dál, tak se na ně zamračíme…

Hlas, který jde Prostějovem, nabízí srozumitelnější vysvětlení. Je podle něj reálné, že se současný vedoucí oddělení památkové péče stane brzy novým ředitelem Muzea a galerie v Prostějově. Už je po výběrovém řízení, nový šéf má nastoupit 1. července.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář