Pod okny radnice bliká srdce pro Václava Havla

Pro 18, 2014
1108 přečtení

K malé pietě se sešli Prostějované za soumraku

David Sekanina

havel8

Webová kamera. Repro: MMPV

Prostějov – Lidé se celý den zastavují u portrétu Václava Havla, který někdo připnul na dřevěný plůtek kolem sochy T. G. Masaryka na prostějovském náměstí.

Vzpomínají na prvního porevolučního prezidenta, od jehož úmrtí uplynuly dnes tři roky. Sem tam někdo zapálil svíčku, ale více se jich tu rozzářilo až v šest hodin večer. Při malé pietě tu měli sraz lidé kolem petičního výboru, který už před rokem oznámil, že chce, aby v Prostějově nesla nějaká ulice či náměstí jméno Václava Havla.

Na organizaci pietního setkání k výročí Havlova úmrtí se oficiální vedení města nijak nepodílelo. Z magistrátu naopak zazněla minulý měsíc výtka, že na majetek města, myšleno sochu T. G. Masaryka, nesmí nikdo nic vyvěšovat. Havlovy fotografie odtud na výročí 17. listopadu dokonce opakovaně strhla městská policie.

Na Havla vzpomínají ledaskde v republice. Také v Brně, kde loni chtěli zdejší divadelníci rozsvítit na večerní obloze velké „laserové“ srdce. Nakonec ale vypověděla technika a herci sestavili jen srdce ze svíček.

Několik symbolů, které Havel užíval při svém podpisu, září letos například v Praze. A jedno malé srdce bliká mihotavým světlem také před radnicí v Prostějově.

 

Související články: 

Havlův portrét je zase zpátky

Havlův portrét zmizel před radnicí i napodruhé

Nápisy kritizující radnici okamžitě zmizely

Vložit komentář