Po sto letech neotevřou vzkaz předků, ale papalášů

Čec 3, 2015
2608 přečtení

Báň radnice uchová na věky chloubu města. Aaa rating

David Sekanina

portretSpolu se souborem dokumentů vložili radní do báně radniční věže vizitku svých lidských kvalit a politické kultury začátku 21. století.

S využitím moci legitimované demokracií si privilegium vyslat poselství budoucím generacím vyhradili výhradně pro sebe. Bez okolků vybrali dokumenty, které víc než o Prostějově a jeho obyvatelích vyprávějí především o nich samotných (osobní vzkazy radních, Radniční listy, složení zastupitelstva) a jejich úředních úspěších (hospodářský rating města).

Radnice se svou pozlacenou bání jako by ani nebyla veřejnou budovou, ale soukromým sídlem, jehož nájemníci se řídí vlastními hnutími mysli.

Není ovšem příjemné pomyšlení, že tu pobyt není zaručen navěky. A tak je potřeba budit dojem nepostradatelnosti. Formovat v tomto smyslu mínění současníků je úkol nesnadný, lopotný a osudová možnost zaručit si věčnou slávu alespoň u těch, kteří na dobu svých prapradědečků a praprababiček budou nahlížet se shovívavou nostalgií, je neodolatelně lákavá.

Jako příležitost spadlou z nebe ji ovšem neberou jen ti naši, ale všichni potentáti. Podobně neobjektivní dokumenty objektivně dokumentující stav společnosti nenaleznou po sto letech ve svých věžích zdaleka jen obyvatelé Prostějova.

 

Zde je seznam písemností, které mají reprezentovat naši dobu. Magistrát ho uveřejnil na svých internetových stránkách:

Složení Zastupitelstva města Prostějova v současném volebním období

Aktuální plán města Prostějova

Prostějovské radniční listy – vydání rekapitulující předešlé volební období (vydáno v roce 2014 – 100 let dokončení radnice, navíc jsou v tomto vydání souhrnné informace, co vše se postavilo) a vydání ke 100 letům radnice

Poslední Rating města Prostějova

Fotografie města

Přehled z demografického výzkumu (počet obyvatel, věkové složení, počet škol, počet DPS – domovy s pečovatelskou službou)

Pamětní medaile k 90 a 100 letům radnice + odznak ke 100 letům radnice + upomínkový předmět (těžítko radnice)

Osobní vzkazy členů vedení budoucím obyvatelům města

 

2 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *