Po obědě můžeme zvolat: Je tu léto!

Čvn 21, 2014
567 přečtení

Slunovrat nastane dnes ve 12.51 hodin. Oslavit ho můžete v pravěké osadě Křivolík

David Sekanina

Prostějov – Hurá, už je tu léto! Tuto větu můžeme konečně zvolat po dnešním sobotním obědě. Astronomické léto v Prostějově a okolí začne přesně ve 12.51 hodin.

Ale protože je ve světle zárodek tmy a v každé radosti zárodek smutku, bude sice 21. červen nejdelším dnem v roce, ale současně okamžikem, kdy se opět začne prodlužovat noc a den musí tahat za kratší konec.

„Dnes Slunce na své každoroční dráze dosáhne nejsevernějšího bodu. Vstoupí do znamení Raka a severní polokoule Země se nejvíce přikloní ke Slunci,“ připomíná popularizátor astronomie Pavel Příhoda z hvězdárny v Praze.

krivolik

Foto: Tereza Soukupová, Festival živého pravěku 2013

Odchylky

Slunovrat ovšem nepřipadá pokaždé na 21. června. Za šest, deset nebo čtrnáct let bude o den dřív.

„Okamžik letního slunovratu se opožďuje každý rok o necelých šest hodin. Kalendářní rok totiž trvá 365 nebo 366 dní, ale Země oběhne kolem Slunce za 365 dní 5 hodin 49 minut. Zařazením přestupného roku se okamžik letního slunovratu předběhne o 18 hodin a 11 minut, přičemž může dojít i ke změně data letního slunovratu na 20. červen,“ vysvětluje Pavel Příhoda.

Aby to nebylo tak jednoduché, jednou za dlouhé roky nastane letní slunovrat také 22. nebo 19. června. V prvním případě se toho ovšem dočkají až naši potomci ve 23. století a ve druhém případě si musí lidstvo počkat do roku 2488.

Slunovrat v pravěké osadě

Ke slunovratům od nepaměti patří oslavy a konají se i dnes. Tou nejbližší od Prostějova je Festival živého pravěku v pravěké osadě Křivolík, kterou najdete za jihozápadním okrajem města Česká Třebová. Videopozvánka je zde.

Vložit komentář