Plané obavy, koncesi na alkohol si lidé vyřídili

Čvc 14, 2014
460 přečtení

Živnostenský úřad zkontroloval 211 hospod a obchůdků, povolení neměl jen jeden majitel

David Sekanina

lahve

Ilustrační foto: archiv PČR

Prostějov – Ještě pár týdnů před tím, než začala platit novela zákona požadující po všech prodejcích alkoholu koncesi, měli úředníci z živnostenského úřadu strach, že si ji všichni podnikatelé nestačí vyřídit.

Přes magistrát hlasitě varovali: „Lhůta pro vyřízení koncese končí 17. dubna 2014. Po uvedeném datu nebude možné prodávat líh a lihoviny bez platné koncese. Sankce za neoprávněné podnikání může dosáhnout až milion korun.“

Aby zjistil, jak lidé novelu poslechli, poslal živnostenský úřad do terénu kontroly. O dubna do června prošli jeho lidé 211 hostinských a obchodních provozoven.

„Byl zjištěn jeden přestupek neoprávněného podnikání, kdy byly v omezené míře prodávány lihoviny v malém prodejním zařízení, aniž by měl prodejce koncesi,“ konstatuje zpráva prostějovského živnostenského úřadu. Na slušném vzorku se tedy ukázalo, že provozovatelé na zákon zareagovali a papír, za který se nic neplatí a není složité ho vyřídit, většinou mají.

Přesto živnostníci dostali pokut dost. „V rámci kontrol jsme zjistili i jiné správní delikty, za které bylo zatím uloženo 36 pokut. Celkem 24 subjektů je v řešení,“ podotýká úřední zpráva.

Povinnost koncese byla uzákoněna kvůli metanolové aféře z roku 2012.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář