Petice pro Havlovu ulici posbírala tři sta podpisů

Čvn 2, 2015
1081 přečtení

Autoři výzvy na pojmenování ulice nebo náměstí v Prostějově po prvním porevolučním prezidentovi ji po roce a půl odnesli na radnici

David Sekanina

havel petice (3)

Hlaváčkovo nám. Foto: D. Sekanina

Prostějov – Petice, která žádá přejmenování ulice či náměstí v Prostějově po Václavu Havlovi, je na radnici. Se všemi přílohami putovala na podatelnu magistrátu už předminulou středu.

„Nemyslím si, že je až tak důležité, kolik podpisů pod peticí je, ale pokud jde o počty, mluvíme o nějakých třech stovkách,“ zmínil se spoluautor petice Ivo Lužný. Je otázkou, zda se dá takové množství považovat za úspěch, protože podpisy na arších sbírali pořadatelé v podstatě rok a půl. A kolem dvou stovek signatur získali už během prvního měsíce.

Téma Havlovy ulice či náměstí otevřelo v Prostějově pět mužů. Stalo se tak při symbolickém rozloučení se zemřelým prezidentem, dramatikem a disidentem v roce 2011. První porevoluční starosta Prostějova Miroslav Zikmund, fotograf Bob Pacholík, Ivo Lužný a již zemřelí farář husitské církve Miloš Košíček a teatrolog Jan Roubal, doufali, že se iniciativy ujme město. Marně, a proto po dvou letech, na výročí sametové revoluce, sepsali petici.

Návrh na pojmenování místa po Václavu Havlovi okamžitě vzbudil protikladné reakce. „Nejsem tak velký optimista, abych si myslel, že většina Prostějovanů se pro tuto myšlenku okamžitě nadchne, ale jsem přesvědčen, že nejméně polovinu obyvatel na svou stranu získáme. Ten zbytek k ní bude spíš lhostejný,“ mínil v roce 2013 spoluautor petice „Za trvalou památku na Václava Havla v Prostějově“ Ivo Lužný.

Její myšlenka byla ale Prostějovany přijata vlažně. Vyprovokovala dokonce k diskusím o tom, kdo zaplatí lidem změnu trvalého bydliště v občanském průkazu a čas strávený na úřadech. V souvislosti s přejmenováním se hovořilo především o nynějším Hlaváčkově náměstí u Národního domu.

 

Související články: 

Pod okny radnice bliká srdce pro Václava Havla

Havlův portrét je zase zpátky

Havlův portrét zmizel před radnicí i napodruhé

Nápisy kritizující radnici okamžitě zmizely

Vložit komentář