Paradox. Nejmenší šanci na brigádu mají studenti a důchodci

Čvc 9, 2014
605 přečtení

Podle statistiky inzertních novin chtějí lidé nejčastěji hlídat děti, uklízet nebo pomáhat na stavbě. Do hospodských zahrádek se jim už moc nechce

David Sekanina

penize

Ilustrační foto: archiv

Prostějov, Česká republika – Sháněli jste na léto brigádu? Nebylo by divu, kdybyste to vzdali. Podle čerstvé statistiky zřejmě nejčtenějších inzertních novin na trhu převyšuje zájem o brigády zhruba pětinásobně nabídku.

Paradoxně nejméně brigád je pro studenty a penzisty. První mohou vybírat asi z deseti procent nabídek, pro starší je vhodná jen každá třicátá.

„V porovnání s květnem však nabídka vzrostla asi o dvacet procent. A to především díky sezonním pracím ve stavebnictví a najímání pomocných sil na letní zahrádky hospod a restaurací,“ stojí ve zprávě uveřejněné na portále ministerstva práce a sociálních věcí.

Dámy na hlídání

Jaké brigády jsou nejvyhledávanější? Hlídání dětí. „Počet inzerentek, které nabízejí, že se postarají o malé ratolesti, se od května zdvojnásobil. Zajímavé je, že nejde o mladé slečny. Naopak, hlídání nejčastěji nabízejí starší dámy, které mají v této oblasti dlouholeté zkušenosti. Dobře ví, že v létě, kdy lidé chodí na spoustu společenských akcí, je poptávka největší,“ podotýká Petr Langer z inzertních novin.

Manuální práce

Velký, až o čtvrtinu vyšší zájem než před začátkem prázdnin je také o manuální práce. „Důvodem je hlavně začátek sezony stavebních prací. Tímto způsobem si chtějí přivydělat muži všeho věku. Ženy zase nabízejí pomoc s úklidem domácností či kanceláří,“ doplnil Langer s tím, že zájem o brigádu v tradičně nejsilnějším segmentu služeb, v pohostinství, naopak mírně opadl.

Brigádu nehledají jen studenti a důchodci, ale i nezaměstnaní v evidenci úřadu práce. Ti jsou ovšem limitováni výdělkem do poloviny minimální mzdy, což je 4250 korun.

Není brigáda jako brigáda

Lidé z Prostějova a okolí, kteří nechtějí hledat brigádu přes pracovní agentury, jejichž kvalita je rozdílná, mohou zkusit například specializovanou facebookovou stránku Brigády Prostějov. Aktuální nabídka je tu ale minimální a pohybuje se v ne příliš atraktivním spektru finančního poradenství, telefonování v klientském centru nebo práce pro realitní kanceláře.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář