Ohnivý drak zkusí přitáhnout pozornost k poezii

Čvn 17, 2014
534 přečtení

Wolkrův Prostějov odstartuje večer performance s desetimetrovým drakem na náměstí

David Sekanina

WP

Sedmapadesátý ročník. Foto: D. Sekanina

ProstějovKdyby vám dnes přišlo na Prostějově něco zvláštního, slavnostního, je to nejspíš tím, že začíná festival poezie Wolkrův Prostějov. Svátek interpretů veršů.

Po městě se budou do soboty pohybovat desítky cizích mladých tváří, některé možná s nosem trochu nahoru, jiné jen s hlavou v oblacích. Většinou kolem vás projdou nenápadně, nepostřehnutelně, tiše. Festival, na němž se recituje, hraje poezie a pak se zpívané verše poslouchají z pódia, je jiný než festival, jehož hlavní hvězdou je skupina Kabát.

Z celé republiky

Do národního finále v Prostějově se proklestily poetické duše z Liberce, Jeseníku, Bíliny, Třince, Krnova, Prahy, Žďáru, Slatiňan, Brna, Českého Těšína, Neratovic, Žamberku, Uherského Hradiště, Havířova, Plzně, Náchoda, Teplic a ještě bych mohl chvíli pokračovat.

Každá z nich si s sebou vzala svůj oblíbený text, s nímž zkusí štěstí u přísných porotců. Od Nezvala, Wernische, Nikla, Ferlinghettiho, Hrušky, Jandla, Préverta, Skácela, Cvetajevové, Poláčka, Baudelaira, Aškenazyho, Máchy a ještě bych mohl chvíli pokračovat.

U Kotěry na zahrádce…

Divácky nejatraktivnější jsou ovšem představení divadel poezie a samozřejmě doprovodný program na zahradě Národního domu. Nezbývá než nastudovat program, abychom nepropásli například večerní zápas v divadelní improvizaci nebo koncert Mandrage.  

Zápas rytíře s ohnivým drakem

Veřejnou akcí se ovšem Wolkrův Prostějov, letos sedmapadesátý, stane hlavně dnes večer, kdy přehlídku efektně zahájí Divadlo Kvelb.

Jeho performance s desetimetrovým drakem, který „umí létat ve výšce, mává křídly, kope nohama, chrlí oheň a kouř“ odstartuje v devět hodin večer na náměstí před prostějovskou radnicí. Jak bude zhruba vypadat, se můžete podívat zde.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář