Odkopaný dům začal padat na lidi

Bře 26, 2015
1079 přečtení

Hasiči ho museli podepřít a rozebrat. Za všechno může neuvážené kopání u základů (video)

David Sekanina

Foto: archiv HZSOL

Foto: archiv HZSOL

Vrbátky – Štětovice – Na lidi, kteří ve Štětovicích kopali díru u základů, málem spadl dům. Hasiči se ukázali jako zdatní tesaři a staré obydlí odepřeli vlastnoručně vyrobenými vzpěrami.

„Několikahodinový zásah byl velmi náročný,“ nechal se slyšet Zdeněk Hošák, mluvčí prostějovských profesionálních hasičů, kteří do vesničky u Vrbátek vyráželi včera o půl jedenácté dopoledne.

Rychle vyrobit vzpěry

„Na linku tísňového volání jsme přijali informaci o sesunutí části štítové stěny během výkopových prácí na sousedním pozemku,“ vysvětlil Hošák.

Jednotka z Prostějova vzala s sebou i speciální kontejner určený pro závaly a podobné události. Na místě zjistila, že dům je zralý na to, aby spadl skoro celý a tak nečekala, až přijede statik, a rychle podepřela zdi pomocí trámů, dřevěných vzpěr a pažení u paty domu.

„Nikdo naštěstí nebyl zraněn. Majitel domu a jeho syn se včas dostali do bezpečí a utéct stačili i pracovníci z výkopu na sousedním pozemku,“ konstatoval Hošák.

Dřina až do deseti večer

Hasiči si pěkně mákli. Statik vydal další pokyny k zajištění štítové stěny, ale také jim řekl, jak mají podepřít celé první patro v průjezdu, aby se nezřítilo.

„Stejný postup bylo potřeba provést i v dalším patře,“ doplnil mluvčí. Tím ale akutní práce neskončila. Prostějovští hasiči až do devíti večer rozebírali cihlu po cihle celou štítovou zeď a pak ještě přikrývali plachtou otevřené části nešťastného rodinného domku.

„Na základnu se vraceli ve 22 hodin,“ uzavřel Zdeněk Hošák

Video najdete zde…

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *