Odkopaný dům začal padat na lidi

Bře 26, 2015
1512 přečtení

Hasiči ho museli podepřít a rozebrat. Za všechno může neuvážené kopání u základů (video)

David Sekanina

Foto: archiv HZSOL

Foto: archiv HZSOL

Vrbátky – Štětovice – Na lidi, kteří ve Štětovicích kopali díru u základů, málem spadl dům. Hasiči se ukázali jako zdatní tesaři a staré obydlí odepřeli vlastnoručně vyrobenými vzpěrami.

„Několikahodinový zásah byl velmi náročný,“ nechal se slyšet Zdeněk Hošák, mluvčí prostějovských profesionálních hasičů, kteří do vesničky u Vrbátek vyráželi včera o půl jedenácté dopoledne.

Rychle vyrobit vzpěry

„Na linku tísňového volání jsme přijali informaci o sesunutí části štítové stěny během výkopových prácí na sousedním pozemku,“ vysvětlil Hošák.

Jednotka z Prostějova vzala s sebou i speciální kontejner určený pro závaly a podobné události. Na místě zjistila, že dům je zralý na to, aby spadl skoro celý a tak nečekala, až přijede statik, a rychle podepřela zdi pomocí trámů, dřevěných vzpěr a pažení u paty domu.

„Nikdo naštěstí nebyl zraněn. Majitel domu a jeho syn se včas dostali do bezpečí a utéct stačili i pracovníci z výkopu na sousedním pozemku,“ konstatoval Hošák.

Dřina až do deseti večer

Hasiči si pěkně mákli. Statik vydal další pokyny k zajištění štítové stěny, ale také jim řekl, jak mají podepřít celé první patro v průjezdu, aby se nezřítilo.

„Stejný postup bylo potřeba provést i v dalším patře,“ doplnil mluvčí. Tím ale akutní práce neskončila. Prostějovští hasiči až do devíti večer rozebírali cihlu po cihle celou štítovou zeď a pak ještě přikrývali plachtou otevřené části nešťastného rodinného domku.

„Na základnu se vraceli ve 22 hodin,“ uzavřel Zdeněk Hošák

Video najdete zde…

Vložit komentář