Nezaměstnanost stále snižují sezonní práce (aktualizováno)

Čvc 8, 2014
594 přečtení

Prostějov se dostal pod sedm procent a je pod celostátním průměrem. Místa jsou ale jen pro dělníky, techniky a v hospodách

David Sekanina

up

Úřad práce. Foto: D. Sekanina

Prostějovsko, Česká republika – Podle čísel, která dnes zveřejnil Úřad práce, pokračoval v červnu pokles nezaměstnanosti. Celostátně se takzvaný podíl nezaměstnaných snížil od května ze 7,5 % na 7,3 %.

V Prostějově klesla procenta ze 7,1 na 6,8. Zdejší okres je přitom jediným okresem v Olomouckém kraji, který má nižší než celorepublikový průměr.

„Po dvou letech zaznamenáváme už druhý měsíc meziroční pokles nezaměstnanosti, i když jen velmi mírný,“ podotýká analytik krajského úřadu práce Jaroslav Mikšaník s tím, že nejvíce se nezaměstnanost snížila na Jesenicku, konkrétně o 6 %, což je druhý největší pokles v celé republice.

Vysokoškoláci moc příležitostí nemají

Pro srovnání, na jedno volné pracovní místo připadalo v červnu na Jesenicku třicet nezaměstnaných, na Prostějovsku jen jedenáct.

Poptávka se ale už řadu měsíců nemění. Je nadále po soustružnících, zámečnících, svářečích, stavebních řemeslnících, řidičích kamionů, číšnících, servírkách, kuchařích. Vysokoškolákům se moc možností uplatnění nenabízí, ledaže nejsou zrovna absolventy technických oborů.

Brigády v zemědělství a pohostinství

„Situaci na trhu práce nadále ovlivňují sezónní práce v zemědělství, stavebnictví, hotelnictví, gastronomii nebo lázeňství a oživování české ekonomiky. Vnímám jako velmi pozitivní fakt, že už několik měsíců po sobě roste počet volných pracovních míst,“ netají se s optimismem generální ředitelka Úřadu práce Marie Bílková.

V září sice pravidelně přichází do evidence absolventi škol, ale Bílková věří, že by míra nezaměstnanosti i tak mohla zůstat na aktuálních číslech.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář