Nejčastější známka pro přehradu? Trojka, zhoršená kvalita

Srp 19, 2014
602 přečtení

Kvalita vody v plumlovské přehradě zůstává v srpnu riziková. Méně sinic slibuje příští rok

David Sekanina

prehrada lodky

Ilustrační foto: archiv

Plumlov – Kvalitu vody v přehradě testovali hygienici během srpna dvakrát. Pokaždé jim vyšla trojka.

V úřední tabulce tomuto číslu odpovídá mrzutý emotikon a hodnocení: zhoršená jakost vody. Vyrážka není vyloučená a rozhodně to chce sprchu, dalo by se shrnout.

Trojkařka

Trojka je bezkonkurenčně nejčastější známka, kterou od hygieny plumlovská přehrada letos dostávala. Vodu přitom klasifikovali od května devětkrát.

V pondělí 4. srpna, kdy se vzorky odebíraly v srpnu poprvé, byl ještě o rezultát zájem. Jak dopadly zkoušky před týdnem, v pondělí 11. srpna, už asi mnoho lidí nezajímá. V srpnu se zatáhlo, ochladilo a prší. Naději ve zlepšení počasí chová jen málokdo a meteorologové k takovým optimistům nepatří (viz V srpnu už počasí na koupání nebude).

Plumlovská přehrada už toho letos nemá moc co nabídnout. Olympic sbalil aparaturu o víkendu, paragáni už další seskoky nechystají a jiné atrakce na pláži do konce prázdnin nebudou.

Spoluviníci: nejdřív sucho a pak lijáky

Voda v přehradě, která po čtyřech letech zažívá první rekreační sezonu, se začala zhoršovat už v druhé polovině července.

Povodí Moravy hovořilo o nepříznivém vývoji hydrologických podmínek, který „omezil přítoky, čímž přestaly být zřeďovány vyčištěné i nevyčištěné odpadní vody“.

Další nečistoty pak do nádrže stáhly přívalové deště. „Musí být proto odstraněny všechny zdroje fosforu, které zatěžují povrchové vody a následně i kvalitu vody v nádrži. Starostové okolních obcí na konci července deklarovali, že v nejbližších měsících zahájí, případně dokončí výstavbu kanalizací, čističek a srážedel fosforu,“ říká mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

V podstatě to znamená, že je nutné upřít naděje zase až k příštímu létu. Po rocích čekání, kdy už skončí ta revitalizace, jsme si na to zvykli.

Zatím se můžeme konejšit myšlenkou, že sinice vlastně nejsou zas tak zlé. Nemůžeme kvůli nim do vody, ale na druhou stranu díky nim dýcháme. Kdyby před dvěma miliardami let nezačaly vyrábět kyslík, byli bychom nahraní.

 

Související články:

V přehradě se nekoupejte, vzkazují hygienici

Prostějováci se přou, hygiena má jasno: v přehradě se koupat dá

Sinice jsou pryč, uklidňuje Povodí

Voda v přehradě je čistá, vzkazují hygienici

V přehradě chybí už jen metr vody

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář