Nejčastěji žádá o rozvod žena. Po čtyřicítce

Kvě 18, 2015
1197 přečtení

Nejrizikovější období manželství je mezi pátou a devátou „sezonou“. Každý rok se v Olomouckém kraji rozvede asi 1500 párů

David Sekanina

rozvody

Repro: ČSÚ

Olomoucký kraj – Statistici zjistili, že nejčastějším důvodem rozvratu manželství v Olomouckém kraji je rozdílnost povah, názorů a zájmů. Alespoň to uvádějí páry, které se rozcházejí. Za posledních deset let jich šlo od sebe třicet sedm a půl tisíce.

„Rozvodem končí v kraji každé druhé manželství. Jejich iniciátorkami jsou hlavně ženy, přičemž nejčastěji k němu dochází mezi pátým a devátým rokem manželství,“ zmínila některé výstupy nejčerstvějšího  výzkumu Jarmila Benešová z Českého statistického úřadu v Olomouci.

Jestliže do jednoho roku po svatbě zkrachuje každé tisící manželství, do dvou let se rozvede každý stý pár.

Rizikové rozmezí 41-43

Nejrizikovějším věkem je přitom čtyřicítka plus. Před dvaceti lety byl průměrný věk rozvádějících se partnerů o osm let nižší, ale sňatky poslední dobou uzavírají stále starší lidé.

Pozitivně by mohla vyznívat informace, že množství rozvodů se během desetiletého období s mírnými výkyvy postupně snižovalo. „Od roku 1994 rozvedly soudy v Olomouckém kraji 1 826 manželství, o dvacet let později jich bylo o 305 méně,“ upřesnila Benešová. Sestupný trend rozvodovosti ale podle statistiků souvisí se stejným vývojem u nově uzavíraných manželství. I jejich počet totiž klesá.

Pátý rozvod v řadě a rozvod v 76 letech

„Nejvíce rozvodů v Olomouckém kraji bylo v roce 2006, kdy poprvé za dvacet let padla hranice dvou tisíc. Naopak nejméně, téměř o sedm set, jich proběhlo v roce 1999. Začala tehdy platit novela zákona o rodině a ta ztížila rozvody manželství s malými dětmi. Pak se ale rozvody opět navyšovaly k dřívějším hodnotám,“ shrnula Jarmila Benešová.

Pokud jde o statistické krajnosti, tak jedna z obyvatelek Olomouckého kraje se rozvedla dokonce pětkrát. Pro jejího muže to byl třetí rozvod v pořadí. Nejstarší manžel, který se dostavil k rozvodovému soudu, měl 76 let. Penzista žádal o rozluku po 41 letech společného soužití.

 

Vložit komentář