Nebe nad Prostějovem přiblíží dalekohled po padesáti letech

Pro 1, 2014
1194 přečtení

Pod kupolí v parku instalují teleskop, který se sem vrátil po půl století

David Sekanina

hvezdarna dalekohled (8)

Staronový teleskop. Foto: D. Sekanina

Prostějov – Do prostějovské hvězdárny se před necelým měsícem vrátil dalekohled, který byl svědkem jejího založení. Po téměř půl století služby v Brně a Vyškově jej teď dávají dohromady tři muži. Jeho spolutvůrce Jaroslav Medek, specialista na IT Rudolf Novák a vedoucí hvězdárny v Kolářových sadech Karel Trutnovský

„Dalekohled je třeba osadit optikou, vyčistit, seřídit a napojit na počítačový systém,“ říká Karel Trutnovský, který návrat dalekohledu o průměru 47,1 centimetru zorganizoval.

Připojení kamery

Výhodou přístroje je zejména to, že má masivní, pevný stojan, kvalitní optiku a lze k němu připojit kameru. „Tuto možnost jsme dosud v Prostějově neměli. Byli bychom rádi, pokud by se nám podařilo zprovoznit jej nejprve pro veřejnost a později i pro on-line pozorování přes internet,“ naznačuje Trutnovský.

Takzvaný fotografický dalekohled opustil hvězdárnu nedlouho po jejím vzniku v roce 1961. „Její zakladatel Adolf Neckař ho nechal převézt do brněnské hvězdárny, odkud se v době velké přestavby dostal na hvězdárnu ve Vyškově, kde sloužil k pozorování laikům i odborníkům,“ popisuje osud teleskopu Karel Trutnovský.

Loni si ve Vyškově řekli, že starý dalekohled vymění za velký, profesionální, a tak se naskytla příležitost k návratu.

Fyzikální herna

„Dalekohled rozšíří nabídku naší hvězdárny, sloužit bude samozřejmě i veřejnosti. Zprovozněn by mohl být už začátkem příštího roku,“ odhaduje Trutnovský.

Nový šéf hvězdárny má už další plány. Suterénní místnost, která dosud funguje jako astronomická dílna, by rád nechal přestavět na interaktivní fyzikální hernu pro mladé.

Vložit komentář