Nápisy kritizující radnici okamžitě zmizely

Lis 17, 2014
3806 přečtení

Listopad 89 si večer připomněla asi pětistovka Prostějovanů u sochy Masaryka. Hned po demonstraci z ní strhli strážníci fotky Václava Havla a kritické nápisy

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Radnice, kde zítra znamená včera. Hanba rudé koalici na radnici. Stop vládě Miroslava Pišťáka s komunisty a přeběhlíky. Nenechme si to líbit!

Archy s těmito a podobnými nápisy nevydržely na podstavci sochy Tomáše G. Masaryka v Prostějově ani do rána. Pouhé půl hodiny po klidné demonstraci zhruba pěti set lidí, kteří se pod deštníky sešli před radnicí, aby si připomněli pětadvacáté výročí sametové revoluce, je strhli městští policisté.

Vypadá to, že radní Prostějova, v jejichž řadách jsou čerstvě i tři členové komunistické strany, nesnesou kritiku a taky se s ní dokážou velmi rychle vypořádat. Z pozice moci k tomu dnes večer využili orgán veřejného pořádku placený z obecní pokladny.

Setkání lidí k 17. listopadu, při němž se zpívala hymna a znovu zvonilo klíči, začala kolem páté. Než se vystřídali řečníci, přinesené svíčky začaly hořet a petice proti povolební politické koalici na prostějovské radnici oběhly několikrát kolem sochy prvního československého prezidenta, uplynula asi hodina. Několik stovek lidí se pak ve vytrvalém dešti rozptýlilo do svých domovů nebo zamířilo na koncert písničkáře Karla Vepřeka do Husova sboru. Konal se v rámci cyklu Hudbou proti zapomnění.

Po pár minutách stálo u Masarykovy sochy policejní auto. Strážník si nápisy nafotil a pak strhl.

Neušetřil přitom ani dva portréty Václava Havla. Toho, kdo by něco podobného udělal před třemi lety na stejném místě při pietě po Havlově smrti, by strážníci bez milosti sbalili. Doufám.

Časy se ale mění. Přesněji: „Je jiná doba,“ říkají prostějovští politici, když zdůvodňují, proč po čtvrt století začali ochotně spolupracovat s komunisty.

Je možné, že demonstraci se někdo pokusí interpretovat jako podnik opozičních stran. Naznačovat to může výrok, který při strhávání letáků zaslechla kolemjdoucí svědkyně: „Jen si to nafoťte, ODS spáchala trestný čin.“ Členové této strany sice na mítinku nechyběli, ale bylo zřejmé, že naprostá většina těch, kteří před radnicí debatovali o budoucnosti Prostějova, přišla sama za sebe a o vlastní vůli.

6 komentářů

Vložit komentář