Na lešení pověsí obrázek, jak bude vypadat náměstí

Bře 20, 2015
1203 přečtení

Jedna nejistota odpadá. Před radnici se drobná, historická dlažba opravdu vrátí (aktualizováno)

David Sekanina

vizualizace-tgm2

Repro: archiv MMPV

Prostějov – Pochybnosti o tom, zda se na hlavní náměstí opět vrátí staré dlažební kostky, rozptylují čerstvé zprávy z radnice.

Drobné kostky vytvářely charakter náměstí už od třicátých let a přestože je chtěli radní nahradit „moderní“ dlažbou, nakonec to neudělají. Památkáři prosadili návrat k historické podobě.

„Kostky dělníci třídí podle materiálu. Žulové kostky jsou dále použitelné, bílé z křemičitého vápence, které povětrnostní vlivy značně poškodily, se ve stejné barevnosti a materiálu již nedodávají. Nahradí je jiné stejné velikosti,“ upřesnil radní Zdeněk Fišer s tím, že použitelné kostky z hlavního náměstí budou postupně využívány například na předlažbu v okolí Národního domu. „Je tam potřeba rekonstruovat stávající nerovné chodníky,“ podotkl.

Jana Gáborová vysvětluje, co se na náměstí T. G. Masaryka zrovna děje. „Pokračují výkopové práce, dělníci kladou nové obruby, dělají rozvody sítí veřejného osvětlení a pak upraví povrch terénu a uloží závlahový systém,“ podotýká.

Zbytky pranýře raději zakopali

Zajímavou informaci přinesl Prostějovský večerník, který píše, že při kopání jámy pro vánoční strom narazili stavbaři na pozůstatky středověkého pranýře. Ten však brzy, jakmile ho památkáři zdokumentovali, skončil zase pod hlínou. Myšlenka nějaké repliky, která by Prostějov v očích turistů mohla učinit o trochu zajímavější, ani nezazněla.

Nepomucký se přestěhuje

vizualizace-tgm1

Repro: MMPV

Na rozdíl od pranýře, místa hanby, ponížení a utrpení, se do samotného centra města vrátí socha svatého Jana Nepomuckého, která stojí před kostelem Milosrdných.

„Přesuneme ji na malou kuželnu před budovu muzea. Sakrální památka z poloviny osmnáctého století bude před tím restaurována,“ vzkazuje Gáborová.

Na lešení radnice umístí radní tabuli s vizualizací náměstí po dokončení rekonstrukce.

„A každý týden přineseme aktuální informace k postupu prací,“ slibuje oficiální web prostějovské radnice.

2 komentářů

Vložit komentář