Na Husově náměstí padne do konce roku padesát stromů

Lis 20, 2014
1337 přečtení

Obnova místního parku začne příští týden. Dostane ještě jednu lipovou alej

David Sekanina

Prostějov – Z mnohých těchto stromů (viz fotogalerie dole) začnou příští týden lítat třísky. Podle města „neplní svůj estetický a funkční význam“.

Kácet se bude na celé zelené ploše Husova náměstí v Prostějově. Takzvaná revitalizace zeleně tu má začít v pondělí 24. listopadu.

„Dojde ke kácení vzrostlých stromů, některé nově vysazené stromy budou přesazeny a následně přikročíme k výsadbě osmdesáti nových stromů a asi pěti set nových keřů,“ shrnul Antonín Zajíček z prostějovského magistrátu, konkrétně z odboru rozvoje.

Dvě aleje s cestou uprostřed

V oficiální zprávě, kterou zpracoval, se ale nepíše, kolik stromů půjde vlastně k zemi. Podle Petra Brücknera, šéfa oddělení realizace na stejném odboru jich bude přibližně padesát.

„Pryč půjdou například všechny jehličnany,“ doplnil s tím, že základní kompozici upraveného parku by měly tvořit dvě lipové aleje, mezi nimiž má v budoucnu vést mlatová cesta.

„Ke stávající venkovní aleji přibude ještě jedna nová,“ vysvětlil Brückner.

Kácet se má do konce roku

Park zůstane během prací nepřístupný, což rozmrzí zejména početné pejskaře z okolí. Práci v něm dostanou, stejně jako v nedávno vykácených Smetanových sadech, ne domácí, ale přespolní zahradníci. Zatímco v parku u kina sázela firma z Bystřice pod Hostýnem, na Husově náměstí dostane příležitost firma z Lipníku.

„Předpokládáme, že kácení stromů bude hotové nejpozději do konce roku, ale záleží na klimatických podmínkách. Náhradní výsadba bude provedena v prvním pololetí roku 2015,“ informoval Zajíček.

Foto: D. Sekanina

husovo namesti park

Studie obnovy parku na Husově náměstí. Repro: archiv MMPV

1 komentář

Vložit komentář