Mediální autocenzura ad absurdum:

Čvc 1, 2014
766 přečtení

S nepřizpůsobivými občany pomohou nepřizpůsobiví asistenti

portretDavid Sekanina

Pokrytectví politicko-mediálního jazyka dokáže vykouzlit absurdní paradoxy.

Český rozhlas Brno dnes vysílal reportáž o dvou romských asistentech městské policie, kteří nastoupí v lokalitě obývané nepřizpůsobivými lidmi. Hezké ne?

Eufemismus „nepřizpůsobiví“ se začal používat v oficiální mluvě proto, aby to nevypadalo, že „všechnu špínu světa“ mají na svědomí Romové. Jistě, nemají.

Chce-li ovšem novinář hovořit či psát o romském ghettu, romské osadě či bytovce obývané Romy v nějaké kriminální souvislosti, použije (v obavách z „úředního“ veřejného mínění) raději výraz lokalita s nepřizpůsobivými obyvateli.

Že se taková snaha může obrátit proti svému vlastnímu účelu, ukazuje právě reportáž o dvou romských asistentech, kteří budou pomáhat strážníkům s nepřizpůsobivými. Snaha interpretovat slovo „nepřizpůsobivými“ jinak než „Romy“, je marná.

V ubytovně, kde se to hemží bílými recidivisty, by nebyli romští asistenti moc platní a pravděpodobně by se tam ani neodvážili.

A dobře by nedopadla ani snaha redaktora učesat reportáž ještě o trochu víc: Formulace, že strážníkům pomohou s nepřizpůsobivými občany dva nepřizpůsobiví asistenti, by vedla k důvodným obavám, zda náčelník městské policie ví, co dělá a jestli jen tak nemrhá veřejnými prostředky.

 

Vložit komentář