Maškary všeho druhu a vyznání vítány!

Úno 10, 2015
967 přečtení

V Pivíně se v sobotu ráno seřadí ostatkový průvod s právem

David Sekanina

ostatke

Foto: D. Sekanina

Pivín – Ještě tři roky a už to bude půl století. Tak dlouhá je novodobá tradice masopustu v Pivíně. Místní Hanáci čtyřdenním oslavám neřeknou samozřejmě jinak než „ostatke“.

„Zveme vás všechny na Ostatke do Pivína. Začínáme v sobotu 14. února L. P. 2015 v 10 hodin. Jdeme k panu starostovi Janu Vránovi, kde požádáme o vládu v obci na dobu masopusta, potom k panu stárkovi Karlovi Buchlákovi a paní stárkové Radmilce pro naše právo. Právo pivinsky,“ oslovuje přátele masopustu a folkloru vůbec prezident pivínského divadelního spolku Větřák Jiří Vrba. Pořadatelem snad nemůže být nikdo jiný.

„Následovat bude průvod s právem a medvědem dědinou. Masky, maškary všeho druhu a vyznání, přijďte se do Pivína pobavit,“ láká na jednu z nejdůležitějších součástí lidového obyčeje Vrba. Jen na vysvětlenou, takřečené právo je pestrobarevně zdobený předmět podobný žezlu, které symbolizuje dočasnou vládu masopustní chasy nad vesnicí.

Ostatke vyvrcholí jako vždy pochováním basy Barborky. Obřad v hospodě u Miladky proběhne v úterý 17. února o půlnoci. Druhá ostatková zábava, na níž se volí i Smetákový král, začíná už ale v sedm hodin večer. Na přelomu noci a dne má veselí oficiálně skončit, protože podle církevního kalendáře nastává čtyřicetidenní velikonoční půst.

 

Vložit komentář