Ledovka: kalamita a desítky nehod. Vlaky uvízly na trati (aktualizováno)

Pro 1, 2014
880 přečtení

Namrzlé silnice ochromily první prosincový den dopravu. Silniční i železniční. Riziko hrozí i v úterý, varuje předpověď

David Sekanina

ledovka

Ilustrační foto: D. Sekanina

Prostějovsko – Kombinace deště a slabého mrazu vedla dnes k mnoha nehodám a dospěla až k vyhlášení kalamitního stavu. Vlaky stály do noci kvůli přetrhaným trakčním drátům, náhradní autobusy nemohly na kluzké cesty vyjet.

„Kvůli tvorbě souvislé ledovky byl dnes o půl třetí odpoledne vyhlášen na všech silnicích v okrese Přerov kalamitní stav druhého stupně,“ informovala mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. Pět úseků silnic třetích tříd je kvůli náledí zavřených.

Před ledovkou na celém území Prostějovska varovali už ráno policisté i cestáři. A kalamitní stav byl na Prostějovsku vzápětí po Přerovsku vyhlášen také.

„Po ukončení srážek bude bez prodlení opět zahájena údržba všech komunikací,“ vzkazují po mluvčí silničáři.

„Od šestnácté hodiny začali hasiči vyjíždět k popadaným stromům a větvím na komunikace. Celkem v deseti případech odstraňovali a stále odstraňují stromy a zprůjezdňují komunikace. Nejvíce výjezdů je na Prostějovsku. Drahany, Niva, Protivanov, Lipová,“ jmenuje mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Ledovka ještě zítra

Na Prostějovsku se dnes odehrálo několik bouraček a další hrozí i zítra, protože meteorologové vydali výstrahu před ledovkou i na úterý 2. prosince. Platí pro deset krajů včetně Olomouckého až do zítřejších šesti hodin večer.

Už po páté ráno vytahovali dnes hasiči z příkopu osobní auto, jehož řidič volal o pomoc na tísňovou linku. „Nehoda se obešla bez zranění,“ uvedl mluvčí krajského hasičského záchranného sboru Zdeněk Hošák.

Na ošetření už ale odvážela sanitka šoféra, který havaroval o půl jedenácté dopoledne v Bedihošti. I u této nehody zasahovali hasiči.

Ráno skončil v dálničních svodidlech osobák u Olšan a po poledni to na dálnici u Prostějova uklouzlo nákladnímu autu. Chvíli byl kvůli němu neprůjezdný pravý pruh na Vyškov.

Další nehody se staly v Polomí a u Ohrozimi.

Přetrhané vedení

Velké potíže začaly mít odpoledne České dráhy. Kvůli poruchám trakčního vedení způsobeným námrazou přerušilo jízdu několik vlaků. Na cestě tak uvízli cestující na trati z Olomouce do Nezamyslic a z Nezamyslic do Přerova.

„Provoz je výrazně omezen, popřípadě zastaven. Náhradní autobusovou dopravu nelze zavést, stav silnic to neumožňuje. Zajišťujeme motorové lokomotivy, kterými budou jednotlivé vlaky převáženy přes kritické úseky tratě s námrazou,“ informují dnes večer své zákazníky České dráhy.

Tragédie

Tragický konec měla dnes havárie na rychlostní silnici z Ostravy na Olomouc, kde přišel o život pětatřicetiletý muž. Seděl za volantem felicie, do níž vrazilo kolo utržené z kamionu.

 

Uzavřené úseky silnic III. třídy na Přerovsku:

č. 4368  Buk – Lazníky

č. 43715  Pavlovice – Hradčany

č. 43722  Pavlovice – Šišma

č. 43420  Pavlovice – Sušice

č. 43419 Sušice – Osek

 

Vložit komentář