Lapčíková veze do Prostějova balady a variace na Janáčka

Led 27, 2015
555 přečtení

V divadle zazní cimbál, kontrabas a klavír

Eva Zelená

lapcikova

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Virtuosní  cimbalistka, osobitá zpěvačka a skladatelka Zuzana Lapčíková je hlavní protagonistkou koncertu Balady a janáčkovské variace, který se uskuteční ve středu 28. ledna v 19 hodin v Městském divadle v Prostějově.

Spolu s Lapčíkovou vystoupí kontrabasista Josef Fečo a klavírista Ondrej Krajňák. Všichni umělci jsou také členy souboru Zuzana Lapčíková Kvintet, který jeho zakladatelka označuje za kapelu svých snů. Slaví s ní úspěchy doma i v zahraničí.

Zuzana Lapčíková vyhrála řadu národních soutěží a zúčastnila se řady mezinárodních festivalů. Hrála a nahrávala s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, různými komorními seskupeními i orchestrálními tělesy (Pražská komorní filharmonie, Virtuosi di Praga, Filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Hradec Králové, Tallichův komorní orchestr). Její diskografie čítá přes čtyřicet titulů.

Josef Fečo  spolupracuje na české hudební scéně s renomovanými umělci, jakými jsou Emil Viklický, Milan Svoboda, Felix Slováček a jiní. S nimi procestoval nejen celou Evropu, ale také Vietnam, Čínu, hrál s předními jazzmany v USA. Široký hudební záběr Josefa Feča (jazz, funk, pop, soul, folklór) je korunován jeho vlastní kompoziční aktivitou.

lapcikova1

Lapčíková, Fečo. Repro: buklet CD

Ondrej Krajňák je považovaný za jednoho z nejlepších klavíristů na slovenské a české scéně. Na jeho hře je viditelný vliv hudebníků jako jsou Oscar Petrson, Gonzalo Rubalcaba, Chick Corea nebo Adam Makovic, z představitelů vážné hudby ho ovlivnili Johann Sebastian Bach, Béla Bartók, Fryderyk Chopin a Sergej Prokofjev. Podílel se na mnohých projektech ve spolupráci s významnými umělci slovenské i zahraniční scény.

Trio na prostějovském koncertu představí také skladby, v nichž došla naplnění letitá cesta Lapčíkové hledající chodníčky mezi lidovou muzikou a jazzem. Leitmotivem těchto písní je láska, láska v mnoha odstínech, láska, ke které patří loučení, rozchody – a návraty.

 

Vložit komentář