Květen se přes třicítku nedostal

Čvn 10, 2014
694 přečtení

Z jednatřiceti dní bylo šest letních. Maximum: 27,5 °C

David Sekanina

teplomer 30Prostějov – Slunce pálí a teploměr se drží nad třicítkou. Zatím to vypadá na jeden z nejteplejších červnů posledních let.

V květnu přes třicet stupňů nebylo ani jednou. Tedy alespoň v Prostějově. Nejvýše vystoupala teplota v pátek 23. května, a to na 27,5 °C.

Kolem 15 stupňů

„Průměrná teplota činila letos v květnu 14,26 stupně Celsia,“ uvádí Božena Černohousová z hvězdárny v Kolářových sadech, kde základní meteorologické veličiny měří několik desetiletí. Teď už samozřejmě na digitální stanici.

Poměrně teplo ale bylo, květen 2014 měl prvních šest „tabulkově“ letních dní. „Od středy 21. do pondělí 26. května dosáhla každý den teplota hodnoty 25 a více stupňů, to znamená, že těchto šest dnů už bylo letních,“ vysvětlila Černohousová.

Nejchladněji bylo v pátek 9. května, kdy teploměr ukazoval 3 stupně. Pod nulu tentokrát rtuť neklesla, mráz tak, alespoň v Prostějově, rostliny nespálil.

Napršelo tolik, co za půl roku

„V květnu spadlo 83,1 milimetru dešťových srážek, což je v podstatě polovina toho, co napršelo od začátku roku,“ uzavřela meteorologický přehled zaměstnankyně hvězdárny.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář