Kulička ANO se převalila přes vrchol

1398 přečtení

Egocentrismus, potažmo egoismus, základy, na nichž rostla sláva hnutí ANO, se proměňují v akcelerátory jeho pádu

David Sekanina

10464033_1435273086759631_2961697867741334132_nDnem, kdy se kulička po nějakých sedmi letech převalila přes vrchol, je úterý, kdy pán podhradí Andrej Babiš dostal od hradního pána radu jednat o vládě s SPD a KSČM. Do situace, kdy tuto variantu nemůže ostentativně smést ze stolu, se dostal právě „díky“ svému egu.

Sociální demokraté, kteří by legitimovali navenek jeho moc, chtěli vnitro, ale to Babiš potřebuje privátně pro sebe, aby o nic z toho, co má a co má na dosah, nepřišel a v krajním případě nešel sedět. Nedal a platit bude daň v podobě donucení kšeftovat se subjekty, jichž se zatím odmítal dotknout holýma rukama, jako továrníkův hoch nepodává ruku Mažňákům z ulice.

Nepříjemné je to, že k tomu bude potřebovat podporu stranických kolegů. „Buděme jednať,“ klopí oči. Babišovci ctí univerzálního vůdce a nepochybují o síle ikony, proto mu lze alespoň zpočátku věštit úspěch. Časem se ale ukáže, že hlas stáda: „ANO!“ nestačí. Hnutí totiž už není jen masou nekritických obdivovatelů a následovatelů, ale stále více pohodlným vozíkem pro šplhavce a kariéristy. A ti mají na rozdíl od těch prvních instinkty. Takové, jaké obvykle spojujeme s obrazem krys a lodi. A pokud na ni Babiš vezme SPD a KSČM, nebude to pro jeho nejschopnější nohsledy tak pohodlná cesta jako dosud.

Mohou pak počítat s tím, že se za ně vůdce v těžkých chvílích postaví? Nikoli, čirý egoista ani neví, jak se takové věci dělají. Použití oddaní mizí v moři bez zamávání. Pelikán, Stropnický, Komárek…

Všichni egoisté jednou skončí sami.

Vložit komentář