Komunální volby: strany musí s kůží na trh

Srp 5, 2014
1037 přečtení

Dnes je poslední den na registraci kandidátek do podzimních voleb do zastupitelstev. Místa nováčků přebírají po Věcech veřejných ANO, PéVéčko a Změna pro Prostějov

David Sekanina

volby

Ilustrační foto: D. Sekanina

Prostějov – Strany a hnutí mají poslední hodiny na to, aby se zaregistrovaly do komunálních voleb 2014. Musí to stihnout ještě dnes, ukládá jim to zákon.

Registrační místa v prostějovském okrese jsou čtyři. Konice, Němčice nad Hanou, Plumlov a Prostějov.

Od pondělí 11. srpna, do kdy úřady platnost kandidátních listin přezkoumají, mohou politické subjekty své kandidátky ještě doplnit o další lidi nebo změnit jejich pořadí.

„Volby do zastupitelstev obcí se uskuteční ve dnech 10. a 11. října 2014,“ informuje ministerstvo vnitra.

V pátek 10. října budou voliči hlasovat od dvou odpoledne do deseti večer. V sobotu 11. října pak mohou přijít k urnám od osmi ráno do čtrnácti hodin.

Jak to dopadlo minule v Prostějově?

Obecní zastupitelstva volí lidé na čtyři roky. Naposledy, v roce 2010, byla volební účast v Česku 48,5 procenta.

Jak tehdy dopadly volby v Prostějově? Sociální demokraté dostali 34,43 procent, Občanští demokraté 21,02. Obě partaje se tak daly znovu dohromady a vytvořily „osvědčenou“ koalici. TOP 09 obdržela 14,9, Komunisté 11,8 procent a další v pořadí, ovšem s velkým odstupem (5,61 procent), byla KDU-ČSL.

Věci veřejné dostaly tehdy ve městě 3,6 procent. Nepotřebovaly ovšem ani čtyři roky na to, aby se celostátně zcela zdiskreditovaly. Místa nováčků po nich tentokrát zaujmou ANO, PéVéčko, Úsvit a Změna pro Prostějov. I to svědčí o tom, že se politická scéna od minulých komunálních voleb výrazně změnila. Přispěl k tomu zejména pád pravicové vlády Petra Nečase.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

 

 

Vložit komentář