Kapela Létající rabín vrátila Cenu města. Nelíbí se jí návrat komunistů k moci
Na rozlučkovém koncertě s Kavárnou ve Špalíčku vystoupila známá klezmerová skupina s prohlášením, že vrací Cenu města Prostějova
Prostějov – Létající rabín vrátil Cenu města Prostějova. Po Karlu Kavičkovi, historikovi, který tímto způsobem vyjádřil nesouhlas s návratem komunistů k politické moci v Prostějově, učinila totéž a z téhož důvodu i klezmerová skupina známá daleko za hranicemi regionu.
Pětice muzikantů, Vojtěch Pospíšil, Jana Dosedělová, Miroslav Ondra, Vojtěch Peštuka a Pavel Jurečka, se může pochlubit absolutním vítězstvím na folkovém festivalu Zahrada, vavříny z Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a také Cenou Olomouckého kraje za výjimečný umělecký počin.
Ceny města Prostějova, kterou obdržela za rok 2008, se však rozhodla vzdát. S prohlášením vystoupila symbolicky během koncertu, který se konal na rozloučenou s Kavárnou ve Špalíčku, jejíž provozovatelé dostali výpověď od vedení prostějovského muzea.
Zakázaný koncert
Muzeum a kavárna se v listopadu loňského roku dostaly do sporu, když ředitel muzea Daniel Zádrapa zakázal koncert, jenž se měl odehrát v kavárně v rámci Festivalu nesouhlasu s rudou radnicí. Série hudebních akcí protestovala ve vypjaté povolební atmosféře proti koaliční spolupráci ČSSD s KSČM, která vrátila komunisty do mocenských postů právě v období pětadvacátého výročí Sametové revoluce.
„Lidé, kteří jsou v současnosti ve vedení města, nejsou autoritou a nemají tedy morální právo kohokoli oceňovat. Při přebírání Ceny jsme to vnímali jinak. Cenu nám však udělovali mnozí z těch, ve kterých jsme se nyní tak zklamali,“ řekl za celou skupinu klarinetista Vojtěch Pospíšil.
Poslední příležitost
„Cenu jsme šli tehdy zapít právě do Kavárny ve Špalíčku. Dnes, když ji vracíme, to půjdeme zapít také sem. Máme k tomu poslední příležitost,“ doplnil jej spoluhráč, houslista a zpěvák Vojtěch Peštuka, který na vystoupení dorazil z Prahy, kde žije.
S Kavárnou ve Špalíčku se v pátek večer přišla rozloučit domácí umělecká elita. Uvnitř, v atriu i před historickou budovou v Uprkově ulic, hráli a zpívali písničkář Marek Soldán, folková kapela Dojem, loutkové Divadlo Starost, folkový Klas z Kralic na Hané a klavírista Miroslav Zikmund, první porevoluční starosta Prostějova (Fotogalerie níže).
Prohlášení skupiny Létající rabín:
Vážení spoluobčané,
jako výraz ostrého nesouhlasu se současným vedením našeho města vracíme Cenu města Prostějova (dále jen Cena) a činíme toto prohlášení:
Jsme přesvědčeni, že politická sféra nemá být nijak oddělena od občanské společnosti – naopak, politika má být nástrojem občanské společnosti k řádné správě veřejných záležitostí. Proto účastí ve volbách pro veřejnost nic nekončí, ale vždy spíše mnohé začíná. Otázku, zda zvolení zastupitelé konají ve skutečném zájmu svých voličů, je v případě nutnosti třeba nastolovat každodenně, nikoli pouze jednou za čtyři roky u volebních uren.
Hlavním důvodem, proč Cenu vracíme, je protest proti účasti Komunistické strany Čech a Moravy ve vedení města Prostějova, potažmo odpor vůči nevyhnutelným důsledkům této účasti. Rozhodnutí dnešních radních uzavřít s KSČM koalici vnímáme jako příslovečné chytání se stébla – neschopná reprezentace města se snaží udržet u moci za každou cenu, dílem ze setrvačnosti, dílem ze strachu. Z těchto důvodů tedy bylo nakonec prolomeno letité tabu a k vládě byli přizváni komunisté. Tato skutečnost je ale nepřijatelná – KSČM je přímou pokračovatelkou zločinecké Komunistické strany Československa.
Co se týče ostatních důsledků, uveďme pro příklad alespoň několik z nich: Těsně po shromáždění k výročí listopadu 89 strhli opakovaně městští strážníci ze sochy T. G. Masaryka fotografie Václava Havla a kritické nápisy (přičemž o rok dříve při prosincovém výročí Havlovy smrti fotografie nikomu nevadily). Opět vidíme šíření zhoubného konformismu a patolízalství, když ředitel Muzea zakáže koncert proti rudé radnici v řádně pronajaté kavárně ve Špalíčku, aby nakonec kavárníky z prostoru vypověděl úplně. Vedení města stále pokračuje v nemístných praktikách, když jako zřizovatel nevybíravým způsobem a ze skandálních důvodů vyvíjí tlak na ředitele svých organizací (např. kauza dotací pro budovu školy na Husově náměstí) nebo si dlouhodobě vybírá pro důležité posty osoby poddajné a poslušné v tom špatném slova smyslu. Posledně jmenované skutečnosti nás ale trápí dlouhodobě a známe je nejen z doby před listopadem 89, ale bohužel i z doby polistopadové. Nicméně, je správné a potřebné vystoupit proti takovému jednání. A na tom nic nemění ani skutečnost, že tato politická reprezentace byla zvolena ve svobodných volbách.
Samotné udělení Ceny města Prostějova mohlo naznačovat, že oceněný patří mezi elitu. Pokud si však máme uchovat možnost se k elitě počítat, musíme v dnešních podmínkách toto ocenění naopak vrátit. Lidé, kteří jsou v současnosti ve vedení města, nejsou autoritou a nemají tedy morální právo kohokoli oceňovat. Při přebírání Ceny jsme to vnímali jinak. Cenu nám však udělovali mnozí z těch, ve kterých jsme se nyní tak zklamali. Náš tehdejší přístup se tedy ukázal být chybný. Dnes tuto svoji chybu přiznáváme a napravujeme.
Členové kapely Létající rabín
Foto: D. Sekanina
Vložit komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
MAJÍ RECHT !
Lumasi lumasi, Rabíni kritizovali dění v našem městě – kde nikdo o marasmu nemluví, a také to, že se dík koaličním piklům dostali komouši do koalice, ačkoliv mě i stejný počet mandátů jako jiní, a dokonce menší než ještě jiní. ALE BYLI ZA TA LÉTA PŘEDTÍM OCHOTNÍ KOALICI PODRŽET! tak tam bych netahal stát, jde o zhnusení z tohoto města a jeho vláda, a to vidí nejen „pravicoví svazáci“ , Ale i postarší obyvatelé….
pravicoví svazáci mají svého třídního nepřítele. Za současný marasmus, za rozkradený stát mohou přece komunisti, kdo jiný?
Neubude… žádná škoda
Stoprocentní souhlas !