Jméno geniálního fenomenologa neumíme ani vyslovit, fenomenální tenistku bychom si rádi přivlastnili

Čvc 8, 2014
1590 přečtení

Jaký je v Prostějově rozdíl mezi Kvitovou a Husserlem?

portretDavid Sekanina

Ptala se mě dneska tchýně, jestli bude „nějaká sláva s tou Kvitovou“ v Prostějově? Nevím, není mi známo. Česká tenisová hrdinka se chystá odpočívat, tak snad za pár dnů. Když si ale vzpomenu, jaký hromadný jásot vítal na centrkurtu za Kosteleckou ulicí daviscupové vítěze loni i předloni, myslím, že Prostějováci by dvojnásobnou wimbledonskou vítězku čekat nenechali.

Mám ale takovou malou otázku. Přišli by na ni jako na skvělou a sympatickou českou tenistku, nebo hlavně jako na veleúspěšného sportovce z Prostějova, jak se snaží zdůrazňovat regionální média?

Petra Kvitová sice oficiálně hraje tenis za Prostějov, ale přesto se nemůžu zbavit dojmu, že její skutečný život, profesionální i osobní, je spojen hlavně s jinými místy. Do Prostějova sice jezdí, ale myslím, že od novinářů je odvážné označovat ji jako prostějovskou sportovkyni nebo dokonce sportovkyni z Prostějova.

Trochu mi to připomíná „případ“ Edmunda Husserla, který patří k nejslavnějším prostějovským rodákům. Studenti filosofie se tím sice mohou pyšnit na fakultách nebo konferencích, ale faktem zůstává, že zakladatel jednoho z nejvlivnějších myšlenkových směrů dvacátého století odešel, tuším ve dvanácti letech, do Olomouce na gymnázium a od té doby se už v Prostějově neukázal.

Jeho působení je pak spojeno s městy jako Göttingen, Freiburg nebo Lipsko. U Petry Kvitové by byl výčet metropolí, vzhledem k tomu, že baví svou hrou diváky na celém světě, zatímco Husserl podnikal jen přednáškové cesty po Evropě, mnohem delší.

Co tím chci říct? Oba, Kvitová i Husserl, jakoby k Prostějovu patří i nepatří. Smutné je, že Prostějováci neumí Husserlovo jméno ani skloňovat, a kdyby po něm někdo nepojmenoval náměstí, tak by ani neměli důvod tušit něco o jeho existenci.

Nezajímá je geniální autor fenomenologické metody poznání, který se v Prostějově narodil, ale zdá se mi, že fenomenální tenistku pocházející z Fulneku (promiňte, Bílovce) by si rádi alespoň trochu přivlastnili.

Vložit komentář