Hvězdáři zvou na noční výpravu s dalekohledy. Na kopec nad přehradou

Kvě 30, 2015
749 přečtení

Zážitek z pozorování hvězd ve volné přírodě umocní temné nebe. Neznečištěné městským světlem

David Sekanina

Na vyhlídce

Foto: archiv hvězdárny

Mostkovice – Jak vypadá noční obloha tam, kde už nedosahuje světlo pouličních lamp? Rozdíl je velký, tvrdí šéf prostějovské hvězdárny Karel Trutnovský, který dnes večer organizuje Výpravu za temným nebem spojenou s pozorováním hvězd astronomickými dalekohledy ve volné přírodě. Zúčastnit se jí může kdokoli. Stačí, když přijde ve 22 hodin ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Mostkovicích, kde je sraz.

„Inspiroval jsem se podobnou akcí, která se konala minulý rok. Znamenala pro mě hluboký a silný zážitek. Vydali jsme se k rozhledně Chocholík u Drnovic, na cestu nám svítil Měsíc a celou cestu jsme si vyprávěli o hvězdách, přírodě i o našem místě v celém tom úžasném a krásném vesmíru,“ líčí Karel Trutnovský.

Člověk si prý uvědomil, jak moc se příroda změní, když vyjde zpod pouličních lamp do volné krajiny. „Stačí jen malý kousek a rozdíl je veliký. Viděli jsme irizovaná oblaka kolem Měsíce, vnímali zvuky nočních tvorů,“ pokračuje Trutnovský.

Noční výletníci vyrazí asi na šestikilometrovou trasu, jejímž cílem je kopec nad Mostkovicemi. „Pokud někdo dorazí dřív než v deset hodin, může počkat v nedalekém občerstvení U Čápa. Půjdeme kolem základní školy k hrázi plumlovské přehrady a pak vystoupáme na kopec nad obcí,“ popsal vedoucí Lidové hvězdárny v Prostějově.

Baterky, nejlépe se žlutým červeným světlem, jsou povolené, ale jakmile si oči uvyknou na tmu, nebude nutné je používat. Ostatně dnes v noci má svítit Měsíc. Účast na výpravě za pozorováním oblohy je zdarma.

Vložit komentář