Hudbu proti zapomnění zahraje Moravskoslezská Sinfonietta. Bude barokní
Cyklus k 17. Listopadu uzavře mladé orchestrální sdružení v modlitebně U Kalicha
Prostějov – Za festivalem Hudbou proti zapomnění, který připomíná výročí sametové revoluce, udělá tečku zajímavé sdružení hudebníků. Moravskoslezská Sinfonietta je těleso, v němž působí mladí muzikanti z mnoha koutů Čech, Moravy, Slezska a Slovenska.
Symfonieta je malá symfonie a sinfonietta znamená orchestr s malým obsazením.
Komornější obsazení se třemi sólisty
„Pro Prostějov to bude platit beze zbytku, protože sólisty, fagotistu Jana Soukupa, violoncellistku Andreu Kovářovou a mě, doprovodí asi čtrnáct hráčů na smyčce s cembalem. Jinak jich těleso čítá asi sedmdesát,“ zmínil se mladý prostějovský klavírista a pořadatel koncertu v jedné osobě Daniel Jun.
Skladby Vivaldiho a Bacha zazní v modlitebně Českobratrské církve evangelické U Kalicha v Kollárově ulici v neděli 30. listopadu v šest hodin večer.
Veřejná generálka
„Koncert bude v čistě barokním stylu. Sejdeme se už v pátek, abychom měli dost času na secvičení. Pokud by někomu nevyhovoval čas, může přijít už na generálku v neděli o půl dvanácté dopoledne,“ vzkazuje Daniel Jun, který studuje klavír na brněnské JAMU, ale na kontě má už více než sto padesát vystoupení v tuzemsku i cizině.
Teď se těší na setkání s bývalými spolužáky z kroměřížské konzervatoře, kteří v Moravskoslezské Sinfoniettě působí.
Přestože je orchestr „názvem malý“, fakticky je řazen mezi velká tělesa.
Cvičí v tělocvičně
„V obci Řepiště na Severní Moravě, kde se scházejí, cvičí v tělocvičně. Na zkouškách, při nichž je přítomen sbor, se jich tu musí vejít až sto padesát,“ prozradil Jun s tím, že Moravskoslezskou Sinfoniettu tvoří především studenti hudebních fakult a čerství absolventi konzervatoří. Drtivá většina z nich jsou dívky.
Vizitky sólistů a dirigenta:
Jan Soukup (fagot)
Jan Soukup vystudoval v letech 2005 – 2011 Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě pod vedením tehdejšího sólo-fagotisty Janáčkovy filharmonie Ostrava Mgr. Evalda Bartuska.
Během studií na konzervatoři se věnoval soukromému studiu ve hře fagot na Pařížské konzervatoři u prof. Lionela Borda. V pátém ročníku nastoupil jako výpomoc na 2. fagot do Filharmonie Hradce Králové. Během šestého ročníku na Janáčkově konzervatoři založil orchestrální akademii Moravskoslezská Sinfonietta, která každoročně vzdělává několik desítek studentů základních uměleckých škol, konzervatoří a vysokých škol v celé České republice.
V letech 2011 – 2014 vystudoval Ostravskou univerzitu – Fakultu umění ve třídě sólo-fagotisty Janáčkovy filharmonie Ostrava Doc. Mgr. Zdeňka Fintese a získal titul BcA. Na přelomu roku 2013/2014 se stal přes program Erasmus studentem Královské konzervatoře Brusel pod vedením sólo-fagotisty Belgické filharmonie Doc. Luca Loubryho, se kterým neustále spolupracuje.
V roce 2014 byl přijat na magisterské studium na VŠMU v Bratislavě do fagotové třídy Doc. Romana Mešiny, který je sólofagotistou Slovenské filharmonie. Během svých studií vykonal konkurz do externího sboru Národního divadla moravskoslezského. Nyní také působí jako pedagog na ZUŠ Bohuslava Martinů.
Andrea Kovářová (violoncello)
Andrea Kovářová se narodila ve Šternberku, kde zároveň od svých 6 let navštěvovala Základní uměleckou školu. Zúčastnila se několika krajských soutěží, kde získala první místa. Od roku 2004 se pravidelně aktivně účastní mistrovských interpretačních kurzů pod vedením nejen českých a slovenských lektorů, ale také světových violoncellistů (J. Podhoranský, M. Petráš, K. Žvak, M. Fukačová, N. Pavlutskaya, A. Ivashkin).
Její sen jít na konzervatoř se splnil v roce 2007. V roce 2013 absolvovala Konzervatoř P. J. Vejvanovského v Kroměříži pod vedením Mgr. Z. Pimkové a MgA. K. Žvaka. Nyní je studentkou Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě pod vedením doc. MgA. J. Hanouska.
V roce 2007-2010 byla členem smyčcového orchestru Sinfonia. V roce 2010-2013 byla členem komorního ansámblu Camerata cremsiriensis. Od roku 2012 je vedoucím violoncellové sekce symfonického orchestru Moravskoslezská sinfonietta. V roce 2012-2014 vyučovala na Základní umělecké škole v Hranicích. Nyní vyučuje na Základní umělecké škole v Bruntále.
Daniel Jun (klavír)
Daniel Jun žije v Prostějově. O hudbu se zajímal již od raného dětství, nicméně klavír začal studovat až od devíti let na ZUŠ Bedřicha Smetany v Litomyšli v klavírní třídě Marie Heylové.
Po úspěchu na Národní soutěži ZUŠ v roce 2005, kde obsadil v krajském kole druhé místo, se rozhodl pro studium klavíru na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži v klavírní třídě Vandy Jandové a naplno se věnovat hudbě a hře na klavír.
V březnu 2010 se stal finalistou 29. ročníku Mezinárodní klavírní soutěže Bedřicha Smetany v Plzni. V březnu 2012 provedl v Lipsku Sonátu h moll od Ference Liszta a další vrcholná díla klavírní literatury na významném koncertě věnovaném zemřelým osobnostem Opery Lipsko.
V dubnu 2012 absolvoval konzervatoř klavírním koncertem č. 1 Es dur Ference Liszta za doprovodu Symfonického orchestru Konzervatoře P. J. Vejvanovského pod taktovkou Viktora Kozánka.
V říjnu 2012 nastoupil na HF JAMU v Brně do klavírní třídy Aleny Vlasákové. Již za studií se věnuje pravidelné koncertní činnosti, od roku 2005 má na kontě již přes 150 koncertních vystoupení v České republice i v zahraničí.
Ve většině případů se jedná o klavírní recitály, které sám provází slovem. Na řadu pódií se pravidelně vrací, součástí jeho koncertní činnosti jsou i výchovné koncerty. Věnuje se také komorní hudbě.
Na JAMU v Brně působil od roku 2007 jako studijní model klavírního oddělení a účastní se při svém studiu také masterclassů s dalšími významnými českými i zahraničními pianisty, např. Karlem Košárkem, Ivanem Klánským, Hanou Vlasákovou, Janem Jiraským, Danielou Velebovou, Jonathanem Anerem (Německo), Aleksandrou Radosavljevic (Bosna a Hercegovina), Jánisem Maleckis (Litva), Martinou Schulmeisterovou, Ondřejem Hubáčkem a řadou dalších.
V současné době se připravuje na další sólové klavírní recitály u nás i v zahraničí, které budou probíhat v průběhu koncertní sezóny 2014/2015. V dubnu 2014 získal 2. cenu na 2. ročníku mezinárodní klavírní soutěže „Notes In Harmony“ v italské Bettoně (prov. Perugia). V květnu 2014 získal 2. cenu na 16. ročníku mezinárodní hudební soutěže „EUTERPE“, která se konala v Coratu (provincie Bari, Itálie).
Ondřej Packan (dirigent)
Ondřej Packan se narodil 15. 6. 1992 v Hranicích. Do roku 2007 navštěvoval Základní uměleckou školu ve Šternberku, kde studoval hru na fagot. Do této doby získal několik ocenění za sólovou, ale i komorní hru. V letech 2007-2011 studoval Střední školu elektrotechnickou v Lipníku nad Bečvou.
V současnosti studuje od roku 2012 Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, obor dirigování, ve třídě Mgr. Petra Šumníka (šéfdirigenta Moravského divadla v Olomouci). Jako fagotista si zahrál s mnoha orchestry dechového i symfonického charakteru, např.: Májovák Karviná, DO ZUŠ Zábřeh, DO Štramberk, DO Haná Uničov, Symfonický orchestr Frýdek-Místek aj.
Nejdéle hrál v Harmonii Šternberk, a to od roku 2003 do roku 2013, se kterou také absolvoval mnoho soutěží a zájezdů v ČR i zahraničí. V současnosti působí jako fagotista už jen v Moravskoslezské Sinfoniettě. V sezóně 2013/2014 byl dirigentem Dechového orchestru mladých Jistebník, se kterým absolvoval 2 turné (Irsko, Francie). Z časových důvodů musel s tímto orchestrem ukončit spolupráci.
K 70. výročí MěDK Karviná provedl s Májovákem a Koncertním sborem Permoník Evropskou hymnu. Od sezóny 2014/2015 se stal šéfdirigentem symfonického dechového orchestru Májovák Karviná. Byl v odborné porotě celostátního kola soutěže dechových orchestru ZUŠ v Letovicích 2014.
(Zdroj: archiv D. Juna)