Huberta oslaví jezdci i myslivci

Říj 9, 2014
920 přečtení

Známý hon na lišku a zámecké Hubertské slavnosti připadnou letos na stejný den

David Sekanina

kun

Ilustrační foto: D. Sekanina

Prostějovsko – Říjen je tradičně měsíc, kdy o sobě dávají vědět myslivci a lidé od koní. Jejich patron má sice svátek až 3. listopadu, ale hodně z nich své akce dělá dřív. Ke klasickým podzimním vyjížďkám, symbolickým honům na lišku, patří ta ve Lhotě u Konice.

„V sobotu 25. října zveme všechny, kdo chtějí přijet, s koňmi i bez koní,“ zdůrazňuje Jana Mikešová z pořádající stáje Arka.

„Projížďka bude pohodová a pro ty, kdo si chtějí zasportovat, budou připravené skoky na jízdárně, parkur od třiceti do zhruba sto dvaceti centimetrů, a to stylem kdo dojede nejdál, vyhrává. Další disciplínou bude skok mohutnosti pro poníky i pro koně,“ naznačuje zakladatelka jezdeckého klubu v šesti stech metrech nad mořem na Drahanské vrchovině.

Bývá zvykem, že v rámci občerstvení bývají k ochutnání dobroty, které přinesly hospodyně do soutěže zvané Štrůdliáda.

Hubertova jízda ve Lhotě u Konice odstartuje v 11 hodin, od 13 hodin začne program v areálu stáje.

Na stejný den, to znamená 25. října, jsou naplánované Hubertské slavnosti na zámku v Plumlově. K vidění na nich budou sokolníci, ukázky plemen loveckých psů, ukázky vábení jelenů a nádvořím provoněným mysliveckou kuchyní se budou ozývat tóny lesních rohů a trubek. Vrcholem je myslivecká svatohubertská mše.

Následující víkend, konkrétně v sobotu 1. listopadu, pořádají hon na lišku například v Běleckém mlýně. Začíná v 11 hodin u zámečku.

 

Vložit komentář