Hrubý plat v Olomouckém kraji je 22 135 korun

Čvn 5, 2015
838 přečtení

Statisticky roste. Společně s ekonomikou a zaměstnaností

David Sekanina

Foto: archiv PČR

Prostějov – I suchá statistika dovede naštvat, zvlášť když se jedná o čísla spojená s průměrným platem.

Statistický úřad dnes zveřejnil, že průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců v Olomouckém kraji vzrostla v prvním čtvrtletí letošního roku na 22 135 korun.

„Díky minimální inflaci opět vzrostla kupní síla obyvatelstva. Reálná mzda je v Olomouckém kraji vyšší o více než dvě procenta,“ upřesňuje autor zprávy Jiří Frelich z krajského Českého statistického úřadu.

Je třeba ovšem dodat, že v olomouckém hejtmanství pobírají lidé třetí nejnižší mzdu ze všech čtrnácti krajů v celé České republice. „Nižší už je jen ve Zlínském a Karlovarském,“ podotýká Frelich s tím, že celostátní průměr překračují jen zaměstnanci v Praze. V hlavním městě je hrubá mzda o více než deset tisíc vyšší, podle tabulek činí 33 tisíc a 10 korun.

Průměrný hrubý výdělek podle analytiků mírně poskočil díky příznivému vývoji české ekonomiky a postupnému růstu zaměstnanosti. Lepší čísla ve statistikách jsou přitom nejvíce vázána na nepodnikatelskou sféru, v níž na konci roku 2014 zvýšila vláda platové tarify. Muži přitom berou zhruba o čtyři tisíce více než ženy.

„Výsledky strukturálních výdělkových statistik uvádějí, že přibližně dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší než je celostátní průměr,“ upozorňuje Jiří Frelich.

mzda

 

Zdroj: ČSÚ, zpracoval: J. Lysek

Vložit komentář