Havlův portrét zmizel před radnicí i napodruhé

Lis 21, 2014
1943 přečtení

Strážníci tvrdí, že hájí právo majitele sochy TGM, jímž je město

David Sekanina

Prostějov – Portrét Václava Havla zmizel z podstavce sochy TGM před prostějovskou radnicí i napodruhé. Nejdříve se fotky prvního českého prezidenta objevily na soklu společně s nápisy kritizujícími současnou politickou koalici ve městě v pondělí, na výročí 17. listopadu. Spolu s nimi je však ještě tentýž večer strhli strážníci (čtěte zde).

„Podruhé jsem opětovně umístil Havlovu fotografii s připomínkou jeho návštěvy Prostějova v květnu 1990 na podstavec Masarykovy sochy v úterý večer. Jsem zvědav, jak dlouho vydrží,“ informoval ve středu člen petičního výboru Za trvalou památku na Václava Havla v Prostějově Ivo Lužný.

Když se ve čtvrtek večer vraceli lidé z divadelního představení HaDivadla, které vzniklo před čtyřiceti lety právě v Prostějově, černobílá Havlova fotografie ani pozvánka na jeho návštěvu z roku 1990 na podstavci už nebyla.

Neměli povolení…

Ředitel městské policie potvrdil, že ji opět sundali jeho muži. „Strážník je povinen ze zákona konat. Socha Tomáše Masaryka je pietním místem, a pokud na ni kdokoli cokoli vylepí, potřebuje souhlas majitele, jímž je město,“ vyjádřil se Jan Nagy.

„Mám připravené další fotografie ve fólii, ale tudy cesta nevede,“ zvažuje další postup Ivo Lužný, který se o odstranění fotografie dozvěděl dnes dopoledne. Považuje ho za skandální.

Při výročí smrti Havlovy fotky nikomu nevadily

Loni v prosinci, kdy uplynulo druhé výročí od Havlovy smrti, visely jeho portréty u sochy před radnicí také. Pietní místo se svíčkami zde zůstalo několik dní, fotografie nikdo nestrhl. Jak budou strážníci postupovat letos? Kdo ví.

„Mohu k tomu říci pouze to, že těm, kdo chtějí něco vylepovat, doporučuji, aby se obrátili na majitele dané věci,“ uvedl šéf strážníků Jan Nagy.

Související články: 

Nápisy kritizující radnici okamžitě zmizely

V Prostějově se 25 let po revoluci zakazují koncerty

 

1 komentář

Vložit komentář