Hasiči dostali papouška!

Zář 3, 2014
612 přečtení

Na gramatiku hrdinů nehleďte…

David Sekanina

Olomouc – Jako by ani nechtěli ukázat, jak se to dělá. Není divu, vždyť odchytit papouška zkoušeli skoro celý den.

Hasiči sestříhali video, z něhož je patrné, že šťastný návrat ztraceného opeřeného mazlíčka zařídili. Jak to ale dokázali, to divák pořádně nepostřehne.

Asi to bylo tak těžké, že služební kameraman nestíhal. Všechno se seběhlo v zeleni kolem rodinných domů v oblasti Horní lán v Olomouci, nedaleko supermarketu Terno. Prostějováci tam chodí nakupovat.

Je po páté, na tísňové lince zvoní telefon, za chvíli vyráží krajští profíci s vysokozdvižnou plošinou. Ženský hlas ve sluchátku mluví vzrušeně o chovném papouškovi, který uletěl a teď sedí na stromě. Jak vysoko? No… tak v šesti metrech!

Co radí Liga na ochranu zvířat?

„Lhostejno, zda žako, andulka či ara sedí třeba na topolu, křičí a na volání nereaguje. První příkaz zní – klid!“ Toť poselství zkušených.

„Čím víc budete úzkostlivě lamentovat, pobíhat okolo, házet po papouškovi hračkami či pamlsky a vůbec se chovat divně, tím spíš ptáka vyděsíte, splašíte a donutíte nakonec odletět jinam. Z hlediska papouška se totiž zatím nic moc hrozného neděje,“ dodávají lidé z Ligy na ochranu zvířat.

Dejte mu čas a pak si s ním (mávněte rukou jako na starého kamaráda) dejte sraz na nějaké atrakci ve směru jeho očí (prolézačka atp.)

Je jasné, a nikdo jim to nevyčítá, že hasiči před výjezdem neměli čas tyto poučky prostudovat.

Ostatně, zkuste se proklestit slovy, jimiž se snaží dramatickou, ale v podstatě nevinnou událost popsat:

„Hasiči po svém příjezdu provedli ustavení výškové techniky a požádali majitelku o možné zapojení do záchranné akce, tu vybavili nutnými bezpečnostními prostředky a provedli první a vzápětí neúspěšný pokus,“ praví záznam mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka.

(Viz Městská poezie Brno)

„Papoušek při přiblížení hasiče s majitelkou v záchranném koši výškové techniky uletěl a začal kroužit nad nedalekými jehličnatými stromy,“ pokračuje Hošák.

Trpným rodem dodává: „Bylo štěstím, že ho zpozorovali příbuzní majitelů. Byl již velmi unaven a díky špatnému, deštivému počasí i velmi smočený.

Hasiči poté již ze země pomocí odchytového zařízení svedli několik marných pokusů, papoušek stále ulétal. Po zhruba hodině usilovné činnosti se podařilo papouška odchytit a vložit zpět do připravené voliéry.“

Přemýšlím, jakým oslavným zvoláním akci korunovat. Marně. Dám tedy opět příležitost hasičům. Na gramatiku hrdinů nehleďte!

„Vše naštěstí skončilo se šťastným koncem, majitelé papouška hledali skoro celý den. Během posledních měsíců jsme u podobných případů a to i v Olomouci zasahovali několikrát, bohužel né vždy se záchranná akce zdaří a můžeme vnést majitelům úsměv do tváře jako tomu bylo dnes.“

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář