Do voleb jde v Prostějově 14 „přeběhlíků“

Říj 9, 2014
1043 přečtení

Takové číslo udává internetová aplikace Českého rozhlasu. Přečíst si jejich jména a zjistit odkud kam přešli, můžete zde

David Sekanina

Prostějov – Pohled na kandidátky do prostějovského zastupitelstva je zajímavý i z pohledu fenoménu, kterému se říká „přeběhlictví“.

Hádejte, kterou stranu opustilo od minulých komunálních voleb nejvíce lidí a našlo si místo na kandidátní listině jiné? Správně. ODS. ODS, na níž stále leží stín kauzy, která vedla k pádu vlády a potažmo i odchodu premiéra Nečase z předsednictví strany, přestala být tak atraktivním zázemím pro politickou kariéru jako dřív.

Pomineme-li Jiřího Pospíšila a Ivanu Hemerkovou, radní zvolené za občanské demokraty, kteří si založili vlastní hnutí Pévéčko, nejvíce „přeběhlíků“ z prostějovské ODS se spojilo s Okamurovým Úsvitem přímé demokracie. K poslanci Radimu Fialovi se tak přidali Miroslav Macík, Jiří Domes a Michal Műller.

„Malý exodus“ lze také sledovat u kandidátů, kteří před čtyřmi lety spojili své naděje se Suverenitou Jany Bobošíkové (v roce 2010 kandidovala do prostějovského zastupitelstva v koalici s Moravany).

Formace někdejší televizní moderátorky ale po loňských předčasných parlamentních volbách de facto skončila a hned čtyři bývalí „koně“ Suverenity se o polstrované zastupitelské sedátko uchází nyní pod křídly perspektivního, nového subjektu ANO 2011.

Kandidátů do voleb, kteří v Prostějově za čtyři roky převlékli politický dres, uvádí aplikace na webových stránkách Českého rozhlasu celkem čtrnáct. Přečíst si jejich jména a zjistit odkud kam přešli, můžete na této adrese: http://www.rozhlas.cz/zpravy/data/_zprava/data-kdo-ve-vasi-obci-kandiduje-za-jinou-stranu-nez-v-minulych-volbach–1405616. (Mě ji k nahlédnutí doporučil Jakub Lysek z Katedry politologie na Univerzitě Palackého.)

V celé republice je takových politiků podle Českého rozhlasu přibližně patnáct tisíc.

 

Související články:

Volební lístek můžete „proškrtat“ křížem krážem

Zastupitelem v Prostějově chce být 396 lidí

Komunální volby: strany musí s kůží na trh

Po prostějovských voličích touží tucet stran a hnutí

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář