Do radnice už sto let teče

Kvě 14, 2015
666 přečtení

Prohlídka z lešení, které vystoupalo až na vrcholek radniční věže, byla hodně smutná. Ukázala shnilou střechu, rozpadlé cihly a popraskaný plášť

David Sekanina

Foto: D. Sekanina

Prostějov – Stoletá dáma, jak s oblibou hovoří o svém sídle prostějovská reprezentace, je v horším stavu, než se čekalo. Vystihuje ji přísloví: Nahoře huj, dole fuj.

„Restaurátorský průzkum odhalil, že do radnice od samého počátku zatéká,“ vzkazují obyvatelům města radní. Opravy fasády a střechy historické budovy, která kvůli fušeřině trpí od roku 1914, se tak protáhnou a prodraží.

Shnilé trámy

Jakmile bylo postavené lešení, začala prohlídka čelní fasády a věže radnice. „Zjistili jsme hnilobné procesy na nosných prvcích střechy. Ty byly zakryté pod oplechováním nebo v nosných konstrukcích obvodových zdí. Do budovy prokazatelně vnikala voda po celou dobu její existence,“ potvrdil radní Zdeněk Fišer.

Na stavbě radnice byla odvedena nekvalitní práce. A to jinde, podotýká náměstek primátora a odkazuje na smutné závěry průzkumu.

„Kromě špatného stavu fasády byly zjištěny další problémy, a to ve střešní konstrukci nad zasedací místností ve dvoře radnice. Není zde vstupní otvor a aktuální stav bylo tak možné zjistit, až když se odkryla střecha,“ podotkl Fišer s tím, že je nutné odvětrat hřeben, aby voda nekondenzovala ve střešní konstrukci.

Rozpadlý balkon v osmém patře

Teprve z lešení se dalo také zjistit, jak jsou na tom sochy a kamenné dekorační prvky na fasádě radnice. Výsledkem je požadavek na jejich statické zabezpečení. „Navíc byla zjištěna také totální degradace cihelného zdiva na balkonech v osmém patře věže,“ dodal Zdeněk Fišer.

Opravy, o nichž nikdo neměl dopředu tušení, budou stát skoro tři miliony. Odbytá práce už přišla městskou pokladnu na deset milionů. V roce 2013 se zjistilo, že dvacet let staré podlahy v kancelářích jsou pod betonem prožrané houbami a parazity.

Navíc už padlo 10 milionů

„Všechny podlahy kanceláří v budově B museli řemeslníci demontovat a vyměnit v nich trámy a desky. Byla s tím spojená i úplná výměna rozvodů elektrické energie a dalších inženýrských sítí v budově,“ popsal již dříve radní Fišer.

Podle zjištění Týdeníku Prostějovska má lešení kolem věže radnice zůstat až do poloviny roku 2016.

Dokončení ve válečném roce

Projekt na stavbu s šestašedesátimetrovou věží vytvořil profesor brněnské techniky Karel Hugo Kepka. Takzvaná Nová radnice, pod níž jsou podepsáni prostějovští stavitelé Rudolf Konečný a Josef Nedělník, byla dokončena v roce, kdy Evropu zachvátila první světová válka. Věž měla být původně uprostřed, ale pravé křídlo zůstalo jen na papíře, protože dům, kde mělo vyrůst, se radním nepodařilo vykoupit.

 

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *