Desítky lidí vyrazí s kulovnicí nebo pistolí na policii

Čvn 20, 2014
432 přečtení

Nový zákon o zbraních přináší čtvrtou porevoluční amnestii

David Sekanina

zbrane amnestie1

Amnestie 2009. Foto: archiv PČR

Prostějov – Po pěti letech je tu další amnestie pro ty, kdo mají doma tajně schovanou střelnou zbraň. Když svou kulovnici, brokovnici, pistoli nebo revolver přinesou na policejní služebnu, vyhnou se soudu za nepovolené přechovávání zbraně.

Půlroční amnestie začne platit od července v rámci novely zákona o zbraních a potrvá do konce roku. Amnestie na zbraně a střelivo byla vyhlášena v letech 1996, 2003 a naposledy v roce 2009.

Naposledy přišlo 334 lidí

„V Olomouckém kraji ji tehdy využilo 334 lidí. Odevzdali celkem 367 zbraní a 1 316 kusů střeliva. Kulových zbraní přinesli 115, brokovnic 58 a 148 pistolí a revolverů,“ připomněl Pavel Tileček z policejního odboru služby pro zbraně.

Policisté už ví, že lidé s nelegálně drženými zbraněmi na amnestii vždycky čekají. „Jsou si vědomi, že je budou moci beztrestně odevzdat,“ potvrdil Tileček.

Lidé zbraně v podstatě předávají do úschovy, protože po zaregistrování a balistické expertíze mohou, pokud vlastní příslušný zbrojní průkaz, požádat o vydání dokladů a zbraň legálně získat do svého majetku.

Ulehčení s vyřizováním papírů

zbrane amnestie

Amnestie 2009. Foto: archiv PČR

Novela zákona o střelných zbraních přináší držitelům zbrojních průkazů a zbrojních licencí jisté úlevy.

„Podstatnou změnou je prodloužení doby platnosti zbrojního průkazu z původních pěti na deset let. A prodlužuje se i lhůta k předložení dokladu o zdravotní způsobilosti u držitelů zbrojních průkazu skupiny D nebo F na pět let,“ vzkazuje Josef Bednařík z krajského ředitelství policie.

„Při žádosti o vydání zbrojního průkazu pro lovecké účely skupiny C už nebude nutné předkládat platný lovecký lístek,“ podotkl s tím, že odpadne také povinnost vyměnit si doklady na zbraň v případě přestěhování.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář