Deník Jana Kakáče z 1. světové války

Srp 20, 2014
1388 přečtení

7. díl / …ještě ani jedna střela nepadla. Co to?

kakac orez

Jan Kakáč

Před sto lety (28. července 1914) vypukla první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…

(září 1914…)

Neděle 6. IX. Od ¼ 1 h. ráno silný boj na našem levém křídle, k ránu vše umlká. Celodenní dělostřelba míšena střelbami z pušek. O 9 h. večer útok Rusů na pravé, sotva tento utichl, o ¾ na 11 h. útočí opět na levé křídlo. Kanonáda nemá konce.

Pondělí 7. IX. O ½ 2 h. vše ztichlo. Ráno však začíná kanonáda dřív jako jindy.

Úterý 8. IX. Po celý den nápadně slabá kanonáda na obou stranách. Večer vidíme vpravo i vlevo dělostřelbu, podle níž souditi se dá, že naši ustoupili.

Středa 9. IX. Již jest asi 9 h. a ještě ani jedna střela z naší ani ruské strany nepadla. Co to? Přes celý den jen slabé přestřelky. O 7 h. večer dovídáme se, že budem ustupovat. Naše setnina jde poslední. Všechno děje se v největším klidu, takže Rusové ani nic netuší.

Čtvrtek 10. IX. Po celonočním pochodu míjíme ráno městečko Krasnik, jdem dále až do vsi Křimža (?), zde máme pohotovost až do 4 h. odpoledne. Pak jsme ubytováni. Mluvím s kolegou Přikrylem.

(Pokračování příště)

Publikované části deníku:

1. díl, 2. díl, 3. díl, 4. díl5. díl, 6. díl

Vložit komentář