Deník Jana Kakáče z 1. světové války

Říj 2, 2014
1371 přečtení

14. díl / Při sčítání shledáno, že více než polovina mužstva chybí…

kakac orez

Jan Kakáč

Před sto lety (28. července 1914) vypukla první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…

(říjen 1914…)

Sobota 10. X. Opět den oddechu. K večeru čten plukovní rozkaz, že ráno budou bohoslužby a že zajali dva tisíce Rusů.

Neděle 11. X. Scházíme se ku mši svaté, začíná pršet tak, že jest tato odřeknuta. Dělostřelba řádí napořád. Čekáme, že půjdem zesílit pozici. Večer čten opět rozkaz, že zajali 20 tisíc Rusů. Též, že Rusové útočili na naši pevnost Přemyšl, byli však odraženi, a že na řeku Vislu byla dopravena autoděla 21 ½ cm v průměru.

Pondělí 12. X. O 5 h. ráno alarm, načež odchod, cesty blátivé, jdem jeden po druhém! Cestou tlačí obyvatelstvo autobus za dozoru vojska. Stále prší. Jdem přes město, zde leží německá armáda. Večer se stále roztahuje spojení, tak že velice pomalu jdem vpřed.

Úterý 13. X. Ustavičně prší. O ½ 2 h. zastavujem ve vsi Potoček, každý hledá nějaký koutek, kde by se skrčil. Sotva se každý trochu ohřál, jdem o ½ 6 h. ráno dál. Při sčítání shledáno, že více než polovina mužstva chybí, o 7 h. ráno zastavujem před městem Tarlov, bychom se shromáždili. O 10 h. jdem dále až do Svěševice, zde nocujem.

 (Pokračování příště)

 

Publikované části deníku:

1. díl, 2. díl, 3. díl, 4. díl5. díl6. díl7. díl8. díl9. díl10. díl11. díl12. díl, 13. díl

 

 

 

Vložit komentář