Deník Jana Kakáče z 1. světové války

Zář 9, 2014
1496 přečtení

11. díl / …odcházíme na východ ku řece Visli, lágrujem pod celty

kakac orez

Jan Kakáč

Před sto lety (28. července 1914) vypukla první světová válka. Bojoval v ní i Jan Kakáč z Krasic. Deník, který si vedl, nebyl nikdy publikován. Teď si jej můžete přečíst na pokračování…

(září 1914…)

Pátek 25. IX. O 5 h. ráno jdem za ves, zde děláme zákopy kvůli kozáckým hlídkám. Sem tam padne nějaká rána, avšak to nic není. O 10 h. opouštíme zákopy, jdem až do Žďary.

Sobota 26. IX. O 6 h. ráno nastoupen opět ústup. Jsme nedaleko Tarnova (Tarnów, dnes Polsko), bočíme však doprava, o 10 h. dopolední míjíme město Dombrava (Dąbrowa Tarnowska, dnes Polsko). O 11 h. zastavujem u vsi Žabna, poté jdem do vsi Valruda.

Neděle 27. IX. O 11 h. dopoledne odcházíme na východ ku řece Visli, asi ku 4 h. přijdem do vsi Vola Přemyslovska, lágrujem pod celty.

Pondělí 28. IX. Počasí je sychravé. O 8 h. jdem k řece, o 11 h. jdem po houpacím mostu přes ni, hudba hraje pochod za pochodem. Postupujem vpřed, jsme na ruské půdě ve vsi Hurka. Odtud jdem přes Filipovice až do Stojanovic. Začíná důkladně pršet, setnina staví polní stráže.

Úterý 29. IX. Ráno jest čištění zbraní, při čemž jeden muž druha svého postřelil. Ustavičně prší. O 8 h. nastupujem postup. Přes pole a louky až do Vola Chrobeško. Zde staví půl setniny polní stráže.

(Pokračování příště)

Publikované části deníku:

1. díl, 2. díl, 3. díl, 4. díl5. díl6. díl7. díl8. díl9. díl, 10. díl

 

Vložit komentář