Cyklostezce bránit nebudeme, ujišťuje farář z Žešova

Srp 19, 2014
914 přečtení

Navzdory tvrzení radních se ukazuje, že s církví lze o výkupní ceně pozemků mluvit

David Sekanina

ppfotonovyProstějov – Přímo eskamotérské kousky, které nemají s opravdovou novinařinou nic společného, předvádějí dnešní prostějovské plátky.

Například Týdeník Prostějovska. Radnice vydala tiskovou zprávu, že církev maří stavbu cyklostezky do Žešova, protože za své pozemky chce příliš mnoho peněz a ty radní, jako „dobří hospodáři“, dát nemohou.

Nabídka byla 300, církev chtěla 500 korun za metr čtvereční.

Týdeník Prostějovska tiskovku přežvýkal a uveřejnil. Nejenže nedal prostor reakci představitelů žešovské farnosti, ale elaborát, který se tváří jako zpravodajský článek, uzavírá hodnotící větou, která vypovídá o neznalosti požadavků na skutečnou zprávu (objektivita, vyváženost a osobní nezúčastněnost pisatele) a současně ignoruje podmínku ověřování informací z více zdrojů: Lpět na svém majetku pro peníze i za cenu ohrožení bezpečnosti cyklistů a chodců, je od církve svaté implementace desatera do reálného života vskutku příkladná…, píše Týdeník.

I laik cítí, že tato věta nemá se zpravodajstvím nic společného.

A přitom stačilo pouze potlačit nutkání ke komentáři a položit otázku faráři z kostela svatých Cyrila a Metoděje v Žešově, jak se na věc dívá on. Udělal jsem to za Týdeník Prostějovska.

Chceme se domluvit

Kněz Adam Cynarski vyšší požadavky na cenu pozemků přiznává. Jedním dechem ovšem dodává, že farnost nechce bránit dobré věci.

„Domnívám se, že je vše na dobré cestě. Máme zájem o směnu za městské pozemky v katastru Žešova, čekáme, jak se k tomu radnice postaví. V každém případě chceme ale dohodu, a když nebude jiná možnost, přistoupíme na výkupní cenu, kterou zástupci Prostějova nabízejí,“ říká duchovní. Počítá přitom se svolením nadřízených z arcibiskupství a je s ním zajedno i farní rada.

Věta: „Neústupné cenové požadavky znamenají, že nebude vůbec realizována stezka pro cyklisty směrem od křižovatky u žešovského hřbitova do obce,“ obsazená v tiskové zprávě prostějovských radních z 31. července 2014, tak zní spíš jako vyhrůžka než jako seriozní oznámení.

Drzouni chtěli na Calleju sedět v hledišti

Slušnou pecku uveřejnil také Prostějovský večerník. Text, zařazený na jeho webu v kategorii Zpravodajství, nepřipomíná ničím zpravodajský článek, ale naopak svým stylem odpovídá jedovatému anonymnímu dopisu. S tím rozdílem, že je podepsán kmenovým redaktorem.

Zde jsou fragmenty nejšťavnatějších pasáží:

Zbytečná a navýsost prázdná bouře ve sklenici vody, která chtě nechtě má politický zápach. I takto by se dala charakterizovat kauza kolem volných vstupenek na blížící se koncert světového tenora z Malty Josepha Calleji…

Na co se však bude vzpomínat víc, jestli na skvělý zážitek, nebo nechutnou předehru ve stylu „Nemám si kam sednout, pusťte mě!“, to je ve hvězdách…

V první řadě, stejně jako drtivá většina lidí z Prostějova, prokázal svoji bohužel typickou hanáckou hamižnost, kdy o vstupenky na prestižní událost projevil zájem až poté, co byly dány do oběhu zdarma.

Nejraději bych „článek“ nechal bez komentáře, ale je potřeba říct, o co jde.

Jeden z Prostějovanů se obrátil na radnici otevřeným dopisem a s peticí s několika desítkami podpisů, aby vysvětlila, proč na koncert pěvce Josefa Calleji, který vystoupí v Prostějově na konci srpna, nesehnal lístky už čtvrt hodiny po otevření „pokladny“ (viz Lístky na Calleju nebyly. Naštvaní lidé sepsali petici a chtějí po radnici vysvětlení).

Celkem se jich zdarma rozdávalo dva tisíce, ale na lidi z Prostějova zbyly jen tři stovky vstupenek. Nikdo dopředu neřekl, jaký bude jejich přesný počet, organizátor jen naznačoval, že by jich mohla být tisícovka. Stejně tak se lidé dozvěděli teprve ex post, že vystoupení budou moci přece sledovat ve stoje na náměstí.

Nesouhlas s tím, že polstrované židle vpředu obsadí opět politici, vyvolení a zástupci sponzorů, se autorovi obhroublé filipiky zdá natolik nepatřičný a nízký, že pro silná slova a osobní výpady nechodí daleko.

Nicméně tu o obsah až tolik nejde. Pod názvem odpovídající rubriky, například Názory, komentáře, bych si textu „Třenice jako o banány za minulého režimu“ nejspíš ani nevšiml.

Šup, a je hotovo

A na závěr si nemohu odpustit poukaz na příspěvek z „dílny“ Prostějovských novinek.

Týká se tématu církevních restitucí na Prostějovsku. Včera jsem na svém blogu Prostějovské plátky upozornil, že pondělní vydání idnes.cz píše o tom, jak církev žádá v kraji o více než dva a půl tisíce pozemků, přičemž jich dosud převzala asi pětinu. Server přitom cituje církevní představitele, že vydávání jde pomalu, zejména pokud jde o lesy.

Stejné údaje a stejná čísla obsahuje i „kraťas“ v dnešních Prostějovských novinkách. Fantom řádící v redakci pod prázdnou zkratkou (red) nikoho necituje, ani neříká, odkud informace vzal. Zajímalo by mě, co na to říká autor článku na webu idnes.cz, jehož standardní novinářský text posloužil jako předloha k něčemu, co opět novinářským dílem není.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář