Co píšou dnešní noviny?

Srp 18, 2014
1096 přečtení

Církev na vrácené půdě zvedne nájemné. Kdy něco vysází ve Spitznerových sadech?

David Sekanina

ppfotonovyProstějovsko, Olomoucký kraj – Jde to velmi pomalu, tvrdí olomoucké arcibuskupství v dnešním článku o církevních restitucích na serveru idnes.cz. Katolická církev žádá v kraji o více než dva a půl tisíce pozemků, přičemž jich dosud převzala asi pětinu. Jedná se o pole, louky, lesy i pastviny.

Církev na vrácené půdě zvedne nájemné

„Obracejí se na nás zemědělci z různých míst, kteří si od nás chtějí pronajmout nové pozemky. Ale my se v první řadě domlouváme s původními nájemci,“ cituje deník Václava Tichého z arcibiskupství, který zároveň potvrdil, že církev hodlá na pozemcích zvednout nájemné.

Údajně se tak chce přiblížit zvýšeným cenám ze strany pozemkového úřadu.

Arcibiskupství již dříve uvedlo, že na Prostějovsku se takzvané „majetkového narovnání“ týká zhruba čtrnácti stovek hektarů. Z valné většiny jde o lesy, a to především v okolí Jesence, Dzbelu či Kladek. V restituci usilují klerikové také o pole, například u Dobromilic.

Idnes.cz píše, že v Dobromilicích jsou na církevním pozemku chodníky a silnice. „Církev souhlasí s oddělením této části a převedení na obec,“ uvádí starosta Dobromilic Pavel Drnovský.

Kácení bylo raz dva. Kdy něco vysází?

Pod titulkem „Masakr motorovou pilou aneb regenerace Spitznerových sadů nepokračuje“ si všímají Prostějovské novinky toho, že práce na obnově parku za Petrským náměstím stojí.

Po masivním jarním kácení se tu už několik měsíců nic neděje. Slib ze strany radnice přitom zněl, že ještě tento rok bude i nová výsadba. V malých sadech sousedících s botanickou zahradou hnijí zbytky štěpků, zahradníci nikde.

A to se ve Spitznerových sadech počítá i s bezbariérovým přístupem, novými cestičkami, oplocením (to staré zprohýbaly a zničily pokácené kmeny) lavičkami, koši a dokonce závlahovým systémem.

„Na pořízení zeleně získalo město dotaci 953 tisíc korun z operačního programu Životní prostředí,“ připomínají Novinky.

Radnice měla na renovaci parku připravených sedm a půl milionu korun. Firma z Průhonic vyhrála konkurz s nabídkou pod pět milionů. Že za sraženou cenu odvede kvalitní práci, to současný stav Spitznerových sadů zatím nenaznačuje.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

 

Vložit komentář