Chytrá statistika v boji s kriminalitou

Led 7, 2015
1208 přečtení

Jak statistika může pomoci zlepšit bezpečnost v Prostějově?

Jakub Lysek

lysekV kampani před říjnovými komunálními volbami se tradičně objevovaly nic neříkající hesla „Pošleme strážníky do ulic“ a „Omezíme kriminalitu“. Téměř žádná z kandidujících stran však v programu neměla konkrétní návrhy, jak situaci v Prostějově řešit, což zkušeného voliče asi nepřekvapilo.

Pravda, podle policejních statistik má Prostějov jednu z nejnižších kriminalit. Na přehlednou mapu a žebříček se můžete podívat také zde: www.mapakriminality.cz.

Tím nejjednodušším, čím se dá začít, je zadávání veškerých událostí (i přestupků a výtržností) do statistického programu a danou událost přesně vyznačit na mapě. Ve spolupráci s odborníky na danou problematiku, například z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci, určit další proměnné, které se budou ke konkrétnímu činu zaznamenávat, jako jsou socioekonomické charakteristiky dotyčného, míra recidivy a tak dále. Pomocí různých statistických technik lze pak s velkou přesností zjistit, kde, kdy a jaký typ kriminality se na daném místě vyskytuje, což umožní strážníkům zefektivnit prevenci kriminality.

Pilotní projekt se konečně rozjel v Kolíně, nicméně jednoduché zadávání do excelových tabulek zvládnou policisté i v Prostějově. Vizualizace dat do mapového podkladu již pak není problém.

Prostějov nyní řeší kamerový systém, a proto městská policie vytvořila dotazník, jehož prostřednictvím by ráda zjistila názory veřejnosti na bezpečnost ve městě Prostějově.

Snahu vítám, je ale třeba dát si pozor na některá úskalí. Lidé obecně odpovídají, že se necítí bezpečně, i když v jejich lokalitě není reportována žádná trestná činnost. Dotazník se sice ptá na umístění kamer v místě bydliště, nicméně se již neptá na konkrétní místo bydliště, což je chyba a data z dotazníku tak budou bezcenná.

Případné odpovědi týkající se umístění kamer se mohly porovnat s aktuálními daty o kriminalitě, což by umožnilo přesně určit, zda je v dané lokalitě kamera skutečně potřebná, nebo ne. Příště je tedy nutné nad podobou dotazníku více přemýšlet.

Chytrá statistika pomohla snížit kriminalitu například v New Jersey, o čemž vypráví tamní prokurátorka Anne Milgram v prestižním internetovém pořadu TED.

Pořad doporučuji ke zhlédnutí nejen příslušníkům policie. Aplikace těchto postupů zcela jistě sníží kriminalitu v Kolíně, ale i v dalších českých městech, kde se statistické analýzy budou vhodně využívat.

 

 

Vložit komentář