Chcete ve městě sochy, nebo balvany?
Prostějov se mění z města dřevěných soch v město bludných kamenů
Prostějov – Kde jsou všechny ty výtvory sochařů z pravidelných letních sympozií ve Smetanových sadech? V parku, který kdysi připomínal jejich skladiště, už nenajdete žádnou.
Kromě plácku před knihovnou, kde tvoří smysluplný a harmonický celek (pocta Vladimíru Preclíkovi), jsou po Prostějově jen tak roztroušené. Čtyři sochy si vzal kastelán na nádvoří zámku v Plumlově, ale jinak kde nic, tu nic.
Dost vyřezávaných plastik degradovalo natolik, až se proměnilo v nekvalitní palivo, protože se o ně nikdo pořádně nepostaral a nechal je shnít.
Podobně přitom dopadlo samotné mezinárodní sochařské sympozium Hany Wichterlové. I ono vlastně vyhnilo.
To bylo slávy, když se umělci do provinčního města sjížděli a když pak po sobě nechávali v parku výtvarná díla, vesměs slušné úrovně. Dnes bychom se museli stydět, kdyby ti autoři z Ruska, Turecka, Kanady, Rumunska, Ameriky a jiných zemí přijeli do Prostějova jako turisté a chtěli rodině ukázat skulpturu, kterou tu nechali darem. Hledali by ji marně.
Mezinárodní sochařské symposium se konalo každé léto po celou dekádu na přelomu července a srpna. Radní pak řekli, že je to příliš často, stojí to hodně peněz a tak bude jen jednou za tři roky.
To by ovšem znamenalo, že bychom právě v těchto dnech měli opět slyšet od Národního domu zvuk motorových pil!
Jenomže varianta „trienále“ byla nejspíš jen úhybným manévrem. Uplynulo pár měsíců a radnice setkání řezbářů a výtvarníků z nejrůznějších koutů světa v Prostějově s definitivní platností úředně zrušila. Museli si toho všimnout novináři, nahlas se k tomu nepřiznala.
Po jubilejním desátém ročníku v roce 2011 bylo v Prostějově celkem šedesát šest soch vytvořených čtyřiceti devíti kumštýři z patnácti zemí světa.
Mohlo by být zajímavé pátrat po osudu každého z těchto artefaktů, ale na tomto místě stačí jen konstatovat, že prostě někam zmizely.
Ku potěše očí a srdcí Prostějovanů, potažmo sporadických návštěvníků města, musí stačit velké balvany, které nenápadně obsazují veřejný prostor a vyplňují tak estetické vakuum po zmizelých sochách. Zda přinášejí do veřejného prostoru opravdový estetický prvek, to je otázka, která měla zaznít předem a veřejně.
Osobně si myslím, že takto „vyzdobený“ Prostějov vyvolává o poznání silnější dojem maloměsta, než v dobách, kdy lidé procházeli kolem vyřezávaných plastik, i když při tom kroutili hlavou nad jejich zoufalým stavem.
První, téměř desetitunový balvan, se objevil před rokem v Kolářových sadech. U něj pak vzniklo celé zákoutí z velkých kamenů a dubových klád.
Další dva rozměrné kameny pak nechal někdo dovést ke křižovatce Kostelecké a Fanderlíkovy ulice a jeden „menhir“ ční uprostřed rondelu na Petrském náměstí.
Ve všech případech se jedná o drobu, která, jak řekla radní Ivana Hemerková, pochází z lomu ve Výklekách. A jak už před rokem naznačila, podobně „oživených“ lokalit by mohlo ve městě přibývat.
Zdá se mi, že stejný pískovec nyní brání i vjezdu na soukromé parkoviště před léta opuštěnou prodejnou Albert. Ostatně tato obří krabice po bývalém supermarketu se už stala smutným pomníkem něčeho, za co dnes nikdo necítí odpovědnost.
-
Kostelecká. Foto: D. Sekanina
-
Kostelecká. Foto: D. Sekanina
-
Kostelecká. Foto: D. Sekanina
-
Kostelecká. Foto: D. Sekanina
-
Kostelecká. Foto: D. Sekanina
-
Albert. Foto: D. Sekanina
-
Albert. Foto: D. Sekanina
-
Albert. Foto: D. Sekanina
-
Albert. Foto: D. Sekanina
-
Albert. Foto: D. Sekanina
-
Kolářovy sady. Foto: D. Sekanina
-
Rondel na Petrském náměstí. Foto: D. Sekanina
-
Albert. Foto: D. Sekanina
-
Kolářovy sady. Foto: D. Sekanina