Četníci, SNB, VB. Plumlov zažije policejní manévry

Dub 16, 2015
2727 přečtení

Ze zámku do Prostějova vyrazí kolona služebních veteránů, aby pozvala na výstavu o policejní historii

David Sekanina

Foto: archiv Pohotovostní útvar VB

Prostějov – Chcete vidět v jedné řadě vozy, které sloužily bezpečnostním složkám státu od nějakých čtyřicátých let? Šestsetřináctka, známé žlutobílé volhy, žigulíky i škodovky, takzvaný bojový pohotovostní tudor. Pamětníkům bolševických dob se ježí chlupy. Kolona policejních veteránů vyjede v pátek kolem čtvrté odpoledne z plumlovského zámku, zamíří na Prostějov, prodeje městem a vrátí se do plumlovského kempu Žralok, kde se opět vystaví zvědavým očím.

Výstava uniforem, zbraní…

Proč to všechno? Na zámku v Plumlově má totiž zítra vernisáž výstava policejních uniforem, medailí, zbraní a různých pomůcek, nástrojů, které používali prvorepublikoví četníci i pozdější příslušníci SNB a VB.

„Upozorňuji, že nejde o žádnou recesi, je to pro nás vážná věc,“ vyvolává v člověku neodbytný pocit mrazení Roman Nezhyba ze sběratelského sdružení, které si říká Pohotovostní útvar veřejné bezpečnosti.

Organizátoři spojili začátek výstavy s výročím vzniku represivní síly socialistického Československa – Sboru národní bezpečnosti. Jeho historií od roku 1945 se zabývají. „Ve sbírkách máme uniformy, zbraně, dokumenty, vysílačky, motorku i auta a to vše jsme se rozhodli předvést veřejnosti,“ říká Roman Nezhyba.

Napříč Československem

Ctitelé starých časů se spojili napříč bývalým Československem. Defilé a ukázky doprovázené hudbou z různých filmových děl včetně Třiceti případů majora Zemana předvedou například muži i ženy z brněnského Klubu policejní historie, Klubu policajnej histórie v Lučenci nebo Klubu zberatelov historickych policajnych a vojenskych aut Bošany Horna Nitra. Slavnostní zahájení se odehraje v pátek, a to už v 11 hodin dopoledne.

A co se bude podávat na oběd? Iluze návratu do socialistické éry bude i díky menu a jeho cenám téměř dokonalá: četnický zvěřinový guláš za 55 Kč, dršťková polévka policejního rady za 35 Kč, policejní klobáska za 35 Kč a Zemanův řízek se salátem za 65 Kč.

 

Vložit komentář