Bouřky nedaly lidem spát. Do sklepů natekla voda

Kvě 28, 2014
376 přečtení

Hasičská čerpadla běžela třeba v Mostkovicích

David Sekanina

Foto: archiv HZSOL

Foto: archiv HZSOL

Prostějovsko, Olomoucký kraj – Předpovědi vyšly a bouřky včera opravdu řádily. Ve druhé vlně postihly i Prostějovsko. O půl jedenácté v noci čerpali hasiči vodu ze sklepa například v Mostkovicích v ulici Za Sokolovnou.

„Během úterního poledne se nad celý Olomoucký kraj přesunuly bouřkové mraky a ty až do večerních hodin znepříjemňovaly život obyvatelům na Prostějovku, Olomoucku, ale hlavně na Jesenicku. Hasiči měli za celý den dvě desítky výjezdů. Odklízeli spadené stromy, čerpali vodu, stavěli protipovodňové hráze z pytlů s pískem,“ shrnul mluvčí krajského sboru hasičů Zdeněk Hošák.

Ucpaný kanál v Brodku u Konice

V terénu bylo několik desítek hasičů z mnoha jednotek včetně těch dobrovolných. Třeba v Brodku u Konice nařídil starosta obce místním hasičům uvolnit kanalizaci, která se v podvečer ucpala kvůli přívalovému dešti.

Na Jesenicku se po bouřkách valila voda z polí a hladiny malých říček se rychle zvedly. Hasiči zde měli napilno už v jednu odpoledne.

Zatopená pila a Charita

„Během půlhodiny zasahovali na osmi místech. V Písečné a Hradci – Nové Vsi se voda v mžiku přihnala z polí a zaplavila několik sklepů a suterénů rodinných domků. Na některých místech bleskově vytvořila vodní laguny. V Mikulovicích došlo k zatopení provozovny s pilou a nedaleko odtud, v místní části Široký Brod, zatopila voda areál Charity, suterén s posilovacími stroji a obytnou část,“ naznačil Zdeněk Hošák.

Druhé kolo nastalo po deváté hodině večer, kdy se míhaly blesky i nad prostějovským okresem. V Žulové u Jeseníků se vyvalila voda z lomu a hrozila zatopením zdejších domů a chalup. Protipovodňové zátarasy tomu zabránily.

Kromě kanálových vpustí čistili hasiči také studny, silnice, cesty i samotné vodní toky od naplavenin. Někde skončili s prací až pozdě v noci.

Jak řádil déšť na Jesenicku? Podívejte se na video… 

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář