Ano: napravo bude líp!

Čvn 3, 2014
1644 přečtení

portretLidé toho měli dost a volili na podzim ANO jako alternativu ČSSD, ale především jako manifestaci nesouhlasu a rozčarování z pravicové koalice, jejíž člen číslo dvě zažívá svým způsobem stále sukces (navzdory tomu, že je teď v opozici) a člen číslo jedna se stále hlouběji boří do pověstného propadliště dějin (navzdory tomu, že je teď v opozici).

David Sekanina

Přišel očekávaný nástup levice, ovšem s morálním vítězstvím hnutí ANO, které po předčasných parlamentních volbách potvrdilo stoupající hvězdu faktickým vítězstvím v eurovolbách.

Je čas vzpomenout si na léto 2013, kdy novináři ze všech světonázorových stran volali, že Babišovo ANO má sice andělskou image, ale jinak o něm nikdo nic neví. Říkali, že vznikající hnutí je „nečitelné“.

Názorová orientace se dá nyní konečně vyčíst z vrásek na čele jejího lídra, který na sebe vzal břímě rozpočtové odpovědnosti. Andrej Babiš a s ním i jeho voliči zjistili, že je podle všeho pravičák.

Kontravoličům, kteří mu dali váhavě přednost před (politicky ušmudlanějšími) sociálními demokraty, teď například oznámil, že stovka za noc v nemocnici byla dobrá věc.

Fajn, budiž, zrušení poplatků ve zdravotnictví měla v programu ČSSD, ANO se vehementně hlásilo jen ke všeobecně lepším zítřkům obyčejného člověka (Ano, bude líp!) a mluvilo mlhavě o jakési změně systému regulačních poplatků postavené na zásadách spravedlnosti a solidárnosti.

Po zahloubání do politických otázek, při němž se stáhl do ústraní a novinářům najednou jen neochotně a s kyselým obličejem (před volbami tak hollywoodsky rozesmátým) odpovídal i na banální a neškodné dotazy, se z miliardáře hlásajícího původně prosperující stát, který zajistí lepší podmínky mladým rodinám, sociálně slabým, dlouhodobě nemocným i důstojný život seniorů, vyklubal pravicově smýšlející velkopodnikatel – princeps, jehož moc už není jen ekonomická. Na jinou variantu bych si ostatně před rokem ani nevsadil.

Chybou je podle Andreje Babiše i zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Fajn, budiž, jeho likvidaci měla v programu ČSSD, ANO se ke krachujícímu projektu bývalé pravicové koalice, který se setkal s absolutním nezájmem budoucích penzistů, postavilo v podstatě smířlivě. (Chceme prosadit automatické členství v druhém pilíři pro nové účastníky pracovního trhu, zavedení automatického členství s možností vystoupení z druhého pilíře je kompromisem mezi jeho dobrovolností a dostatečnou robustností systému druhého pilíře.)

Je možné, že kontravoliče snad trochu zmátlo, že hnutí ANO stejně jako ČSSD pravicovou koalici a její projekty před volbami ostře kritizovalo a označovalo za zkaženou. To bylo slyšet, ovšem program ANO si už tolik lidí nepřečetlo.

Ano je slovo pozitivní a z podstaty čisté, nezatížené náznaky politických sympatií na jednu či druhou stranu. Opět se blíží volby, tentokrát komunální, a ANO ještě leckde přebírá v houfech vypočítavých konjunkturalistů, kteří se tlačí před jeho dveřmi. Někde zakládající členové nechtějí udělat chybu a poohlížejí se po kandidátech mezi slušnými lidmi, u nichž mají ovšem jen nejisté naděje, že se dají do politiky zlákat.

Dejme si pozor, jaké tváře se objeví na plakátech v Prostějově. Aby se nestalo, že nějaká neznámá, „nečitelná“ tvář odhalí svou pravou tvář až půl roku po komunálním hlasování. Abychom nemuseli trpně čekat na seznámení s postoji našeho politického zástupce do chvíle, kdy se poprvé setká s politickou realitou.

Vložit komentář