Albet Halmo: Kalendář výstav mám plný na celý rok

Zář 4, 2014
1584 přečtení

Fotoklub vstupuje v Galerii u Hanáka do páté sezony. Na úvod zaujme archivní kolekcí dvaceti prostějovských autorů

David Sekanina

halmo galerie (7)

Albert Halmo. Foto: D. Sekanina

Prostějov – Pátou sezonu otevře zítra v Galerii U Hanáka ve Školní ulici mimořádná výstava. Kdo si na ni zajde, uvidí unikátní kolekci archivních fotografií od dvaceti prostějovských autorů, které spojuje členství ve Svazu českých fotografů. Vernisáž je o půl šesté večer.

„Zastoupení budou mít Karel Novák, Jiří Andrýsek, Oldřich Čech, Jan Čížek, Lubomír Čížek, Josef Franc, Pavel Kratochvíl, Lubomír Kubíček, Vladimír Lessy, Jiří Možný, František Odehnal, Bob Pacholík, Jan Pospíšil, Jan Skřička, Ivo Snídal, Jan Svačina, Jiří Uvízl, Jaroslav Volf, Bohuslav Horn, který už zemřel, a já,“ vyjmenoval ty, jejichž snímky už čekají na stěnách za sklem, galerista Albert Halmo.

Výstava dostala název Než přišel digitál a celá kolekce pochází ze soukromé sbírky Karla Nováka. „On jako jediný zůstal u klasického fotoaparátu, všichni ostatní přešli na digitální,“ připomíná Albert Halmo.

Chytáte tento rok ještě jednu „kolektivní“ výstavu, která ovšem představí současnou tvorbu prostějovských fotografů.

Ano, 19. prosince bude mít vernisáž výstava všech současných členů Fotoklubu Prostějov. Každý bude mít k dispozici jeden panel, plánujeme rozvěsit jednadvacet skel. Bude co oslavovat, protože to bude stá akce pořádaná v Galerii U Hanáka naším klubem, a současně ve výročním pátém roce jeho fungování.

Do té doby uplyne ještě spousta času. Jak bude vypadat rozjezd jubilejní sezony?

K výstavě z archivu Svazu českých fotografů ještě v září, konkrétně dvanáctého, připojí svou vizitku Petr a Jakub Lyskovi. Prostějovští fotografové, otec a syn, vybrali snímky, které první z nich pořídil při koncertech v hudebním klubu Apollo 13 a druhý na cestách po USA.

První půlrok je hodně nabitý. V říjnu se v Galerii U Hanáka představí znovu Petr Sládek. Tentokrát s panoramatickými portréty známých osobností z Prostějova a okolí. Originálním způsobem zachytil například sběratele kočárů Václava Obra, ředitele knihovny Aleše Procházku, primátora Miroslava Pišťáka nebo vdovu po vynálezci kontaktních čoček Lindu Wichterlovou. Petr Sládek naváže na výstavu z minulého roku, kdy u nás ukazoval panoramatické fotky prostějovských architektonických dominant.

Samostatnou výstavu chystá i nestor prostějovských fotografů Karel Novák.

Myslím, že nejsem jediný, kdo se těší na nové fotografie aktů od tohoto obdivuhodného muže. K vidění budou v Galerii U Hanáka na přelomu listopadu a prosince.

V domě ve Školní ulici provozuje Fotoklub dva výstavní sály. Jeden větší a druhý menší. Udržíte do budoucna oba dva?

Je pravda, že jsem uvažoval o zrušení menší galerie, ale bude fungovat dál, protože zájem o vystavování ze strany autorů je eminentní. Některé musím, bohužel, odmítat. Schéma dvou vernisáží za měsíc tak pokračuje. Už teď je v podstatě hotový výstavní plán na rok 2015.

Kdo je například na seznamu?

Budeme tu mít hostující autory z Prahy, Brna, ale i ze zahraničí. Slovenska, Německa… Vrátí se uznávaný pražský fotograf Jiří Steiger, který se specializuje na akty, a představí se i skupina sedmi nadšenců do umělecké fotografie Faun. Z domácích můžu zmínit třeba Veroniku Vičarovou.

Vypadá to, že malé galerii v centru Prostějova se daří docela dobře.

Myslím, že za těch pět let jsme toho udělali celkem dost. Máme za sebou nejen výstavy, ale i filmové projekce, divadelní představení, byl u nás křest básnické sbírky. Snažíme se, aby galerie byla živým prostředím, jsme otevřeni všemu novému a samozřejmě i přespolním autorům. Na druhou stranu dáváme prostor i začínajícím místním tvůrcům.

Majitel domu je v podstatě náš mecenáš, protože za galerie neplatíme nájem, jen hradíme energie. V rámci kulturního grantu dostáváme od města deset tisíc korun na rok. Ty peníze ale musíme utratit výhradně za prezentaci. Když se rozbije výstavní sklo, platíme to ze svého. Dotaci nemůžeme použít ani na nový užitkový koberec, který už nutně potřebujeme. Za příspěvek jsme samozřejmě rádi, ale co se týče financí, je to nekonečný boj.

Další články v rubrice Nejčerstvější

 

Vložit komentář