Ad: Manthellan zažaloval Prostějov

Zář 12, 2014
1571 přečtení

Radu hledejme u nezávislého právníka

David Sekanina

navratil

Jan Navrátil. Foto: D. Sekanina

Prostějov – Společnost Manthellan podala žalobu na statutární město Prostějov, protože si myslí, že nedávno chválený územní plán města poškozuje jeho záměry. Tvrdí, že došlo k porušení smlouvy o smlouvě budoucí, kterou v roce 2010 s vedením radnice podepsalo.

Na čerstvou zprávu reaguje Jan Navrátil, který v Prostějově vede občanskou aktivitu protestující proti stavbě nákupního komplexu Galerie Prostějov a usilující o zachování stavby Společenského domu (Kaska).

„Smlouva s obchodním „partnerem“ Manthellan je od začátku podivná. Za město je potřeba další postup projednat s nějakým nezávislým právníkem, například JUDr. Bezuchou z Olomouce, který je o postupu vzniku smlouvy seznámen, na rizika upozorňoval a smlouvu ke schválení nedoporučil,“ říká zakladatel protestní skupiny Pro Prostějov.

Zastupitelé říkají, že o tom nevěděli

Toto nedoporučení nebylo akceptováno a bývalé vedení města ho zastupitelům zatajilo. Proto mimo jiné hlasovali, jak hlasovali.

Manthellan na místě současného Kaska hodlá postavit prodejní galerii za miliardu, což se části Prostějovanů nelíbí. Petici za zachování Kaska podepsalo více než dva tisíce lidí. Kritikům hlavně vadí, že minulé zastupitelstvo slíbilo investorovi levně prodat pozemky v centru Prostějova v podstatě bez záruk, že za společenský sál Kaska vznikne náhrada.

Občan nemá právo platnost takovéto smlouvy napadnout, jakkoliv je nevýhodná pro město, kde žije. Zkusil jsem to, ale s nulovým výsledkem, protože jsem podle soudu nebyl účastníkem smlouvy. Město účastníkem smlouvy je.  Smlouvu koncipovali právníci investora a ti přece musí vědět, že nelze uzavřít smlouvu v rozporu s vysoutěženým záměrem.

Pokud by Manhtellan předložil do soutěže návrh, který nyní prosazuje, k podpisu žádné smlouvy by logicky nedošlo. A město by mohlo mít územní plán, jaký uzná za vhodné.

Další články v rubrice Nejčerstvější

Vložit komentář